עזה, בחודש שעבר
צילום: אי-פי

אזור תעשייה וקו חשמל חדש: ישראל תציג שורת פרויקטים לשיפור המצב ברצועת עזה

בכינוס מיוחד שיתקיים בשבוע הבא בבריסל בהשתתפות נציגים פלסטינים ואירופים, תציע ישראל הקמת בניית לוחות סולאריים על גגות התושבים, חיבור לתשתית גז טבעי ועוד; ליברמן הנחה לפתוח מחר את מעבר ארז
גילי כהן ומשה שטיינמץ
26 באוגוסט 2018
20:54

ישראל תציג שורת פרויקטים לשיפור המצב ההומניטרי בעזה בכינוס מיוחד שיתקיים בשבוע הבא בבריסל. בכינוס ישתתפו נציגים מיחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, נציגי הרשות הפלסטינית, דיפלומטים מנורבגיה, נציגי האו"ם וגורמים נוספים. במקביל, שר הביטחון אביגדור ליברמן הנחה הערב לפתוח מחר את מעבר ארז, "לאור השקט הביטחוני שנשמר לאורך השבוע האחרון והירידה המשמעותית באירועים".

בין המיזמים שתציע ישראל בשבוע הבא: בהקמת מחלקה אונקולוגית לילדים בעזה, הקמת אזור תעשייה בקרני בו יעבדו אלפי פלסטינים, התקנת לוחות סולאריים על גגות בתי התושבים, הקמת קו חשמל שיכפיל את האספקה לרצועה, תשתית לחיבור גז טבעי ועוד. חלק מהפרויקטים אושרו בעבר על ידי ישראל, ולא התקדמו, וחלקם מיזמים חדשים בשל המצב ההומניטארי המידרדר בעזה.


המפגש בבריסל יהיה מפגש מקדים, לקראת מפגש המדינות התורמות שיתקיים בסוף ספטמבר בניו יורק, בו ישתתפו השר צחי הנגבי ומתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף כמיל אבו רוקון. ישראל מבקשת לגייס כספים מהעולם לטובת המיזמים האלה, ומדגישה כי לא היא תממן אותם, אך תאפשר את הקמתם ותסייע לכך.

דווקא עכשיו, על רקע ההסדרה בעזה, יש מידה של אופטימיות בקהילה הדיפלומטית בנוגע לקידום המיזמים. גורם ישראלי אומר לכאן חדשות: אם הפיוס יתקדם, המפגש יהיה לאורו - ויהיה חיובי. אך אם לא יהיה פיוס - תהיה הידרדרות הומניטרית בעזה.