ישיבת הרשימה המשותפת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"חותרים תחת המדינה": במערכת הפוליטית מגנים את פניית הרשימה המשותפת לאו"ם בעקבות חוק הלאום

חברי כנסת מהרשימה המשותפת פועלם עם שגריר פלסטין לגינוי ישראל. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "צריכים לשאול את עצמם אם מקום בפרלמנט הפלסטיני או הישראלי". יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה: "שום דבר לא סודי. חוק העליונות היהודית ממסד את ההפרדה, האפליה והגזענות"
זאב קם

גינויים בקואליציה ובאופוזיציה בעקבות פניית חברים ברשימה המשותפת לאו"ם בבקשה לגנות את ישראל בעקבות חוק הלאום. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין אמר בתגובה כי ‫שוב חברים בכנסת ישראל חותרים תחת המדינה. "חברי הכנסת מהרשימה המשותפת, שמקבלים משכורת מהמדינה וזוכים לכל הכלים הפרלמנטריים, עוד מעיזים להכפיש את שמנו בעולם. מי שמשתף פעולה עם הרשות הפלסטינית נגד ישראל צריך לשאול עצמו אם מקומו בפרלמנט הפלסטיני או הישראלי".

יו״ר סיעת ישראל ביתנו, חבר הכנסת רוברט אילטוב, אמר כי ״הפעילות מוכיחה באופן ברור כי מדובר בגיס חמישי הפועל בתוך כנסת ישראל. חתרנותם של איימן עודה וחבריו מהרשימה המשותפת ממשיכה לשבור שיאים. אין שום סיבה שעודה או זועבי ימשיכו להיות אזרחי ישראל. הדרך היחידה היא חילופי שטחים ואוכלוסיות שמקדמת סיעת ישראל ביתנו באופן שיטתי״.

חבר הכנסת מוטי יוגב מהבית היהודי אמר כי יש להדיח כל חבר כנסת שיוכח שפעל לפגיעה בישראל. "מי שמשתף פעולה עם האויב, אין מקומו בבית הנבחרים של ישראל ויש לטפל בו כאויב. גם לדמוקרטיה מותר וחיוני שתגן על עצמה".


יו"ר המחנה הציוני ומפלגת העבודה, אבי גבאי אמר: "חברי הכנסת של הרשימה המשותפת ממשיכים להשמיץ את ישראל בכל מקום. נמשיך להילחם בתופעה הזאת". עם זאת, הוסיף גבאי כי האחרון שיכול לקטר על חברי הכנסת של הרשימה המשותפת הוא ראש הממשלה נתניהו, שדבריו: "לחץ בחום את ידו של ערפאת, שיחרר 1,000 מחבלי חמאס, הפסיד לחמאס בצוק איתן, הביא את סלאח עארורי לטיול בעזה והסתיר מהרמטכ"ל את העובדה שהוא ובן הדוד שמרון, נתנו אישור לגרמניה לשדרג צוללות מצריות".


ברשימה המשותפת אישרו את הדברים. יו"ר הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה כתב בחשבון הטוויטר שלו כי פעילות חברי הכנסת אינה סודית. עודה צייץ כי "חוק העליונות היהודית ממסד את ההפרדה, האפליה והגזענות. כך אמרנו בכנסת וכך נגיד בעולם. בסך הכול מדובר בהסברה במיטבה. חוק הלאום פוגע פגיעה אנושה בשוויון בין האזרחים ובמרחב הדמוקרטי. בשביל זה אנחנו ניאבק בכל החזיתות. ראוי שמי שעוד רוצה לחיות בדמוקרטיה יצטרף אלינו", כתב עודה.

חברו לסיעה, חבר הכנסת יוסף ג׳בארין, אמר כי הפנייה למוסדות הבינלאומיים היא "חלק מההגנה על מעמדנו וזכויותינו במולדתנו מול החקיקה הגזענית והמסוכנת בישראל, ובראשה חוק הלאום. כנראה שעל ראש הגנב בוער הכובע, שכן אם לממשלת ישראל אין מה להסתיר מעיני העולם מדוע רבה כל כך ההתרגשות מהפעילות הבינלאומית שלנו? ממשלת הימין הקיצוני צריכה להתבייש בחוק הלאום ובחקיקה הגזענית מול העולם הדמוקרטי שמקדם שוויון ואזרחות שווה לכל האזרחים".