מצעד צבאי במיאנמר, במרץ
צילום: אי-פי

גורמים בישראל: מכירת ספינות נשק למיאנמר - הייתה טעות

על רקע פרסום דוח האו"ם על מעשי הזוועה שביצע המשטר במיאנמר בבני שבט רוהינגה, בצה"ל הבהירו כי אין כל שיתוף פעולה צבאי עם המדינה. עם זאת, הנספח הצבאי עדיין שוהה בישראל
גילי כהן
27 באוגוסט 2018
21:18

בישראל יש גורמים הסבורים כי מכירת ספינות למיאנמר, שכוללות עמדת נשק, באמצע שנת 2017 בזמן ביצוע מעשי הזוועות במדינה - הייתה טעות. לאחר מכירת הספינות, ישראל עצרה את הייצוא הביטחוני למיאנמר.

על רקע פרסום הדוח של האו"ם בעניין מעשי המשטר במיאנמר, בצה"ל הבהירו הערב לכאן חדשות כי אין שיתוף פעולה צבאי עם המדינה - לא תרגילים, לא אימונים ולא החלפת ידע. עם זאת, בישראל עדיין מוצב נספח צבאי מטעם צבא מיאנמר.


דוח מיוחד של האו"ם שפורסם היום בז'נבה קובע כי המשטר הצבאי במיאנמר ביצע רציחות ומעשי אונס המוניים בבני שבט הרוהינגה, מתוך כוונה לבצע רצח עם. עוד נכתב בדוח, שחיברו חוקרים מטעם האו"ם, כי שורת בכירים בחונטה הצבאית צריכים לעמוד לדין על מעשיהם, באשמת רצח עם, פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות.

בדוח צוין כי הממשלה האזרחית בראשות אונג סן סו צ'י אפשרה את קיומו של שיח שנאה, השמידה מסמכים וכשלה בשמירה על מיעוטים מפני פשעים נגד האנושות. החוקרים קראו למועצת הביטחון של האו"ם להטיל עיצומים נגד דמויות מפתח שסייעו לפשעים - בהן רמטכ"ל מיאנמר וחמישה גנרלים נוספים - לרבות אמברגו נשק על המדינה. 

בחודש שעבר גינה ארגון זכויות האדם "אמנסטי" בחריפות את מדינת ישראל, בשל שיתוף הפעולה שלה עם מיאנמר. זאת, בעקבות הפרסום בכאן רשת ב' על קיום קשרים ביטחוניים בין שתי המדינות. בהודעה שפרסם הארגון נאמר כי "יש לגנות את הידוק הקשרים בין ממשלת ישראל לבין משטר האפרטהייד של מיאנמר, המבצע טיהור אתני ופשעי מלחמה אחרים".