רכב הסעות

בגלל 81 מטרים: ילדה נכה חולת אפליפסיה לא זכאית להסעה לחינוך מיוחד

מוריה, שעולה לכיתה ה', מרוחקת שני קילומטרים ו-919 מטרים מבית הספר, אך משרד החינוך מאשר הסעות למרחקים של 3 ק"מ ויותר. אביה: "לא מתחשבים בנו, אין לנו חלופה אחרת". בעירייה הציעו הסעה בתשלום על בסיס מקום פנוי. האזינו
סדר יום
28 באוגוסט 2018
14:42

מוריה, ילדה אפילפטית עם 100% נכות הסובלת מאלרגיה מסכנת חיים, לא תהיה זכאית להסעה למוסד לחינוך מיוחד שבו היא לומדת. הסיבה: על פי משרד החינוך, ביתה קרוב ב-81 מטרים מהמרחק המזכה אותה להסעה. עמיאל, אביה של מוריה, שעולה השנה לכיתה ה', התראיין הבוקר (שלישי) לסדר יום עם תמר אלמוג וטען כי מדובר באבסורד.

"אנחנו גרים בחולון, ובית הספר של מוריה נמצא בבת ים", הסביר. "שבועיים לפני תחילת הלימודים קיבלנו טלפון ממחלקת ההסעות של העירייה, ואמרו לנו שהילדה לא תהיה זכאית להגיע לבית הספר כי המרחק הוא שני קילומטרים ו-919 מטר".

על פי הקריטריונים של משרד החינוך, תלמיד בכיתה ד' זכאי להסעה אם הוא במרחק של שני קילומטרים ויותר מהמוסד החינוכי, אולם תלמיד בכיתה ה' – אם הוא במרחק של שלושה קילומטרים ויותר.

עמיאל הדגיש כי מדובר באטימות. "לא מוכנים להתחשב בנו, למרות כל מה שעברנו", אמר. "עברנו בית ספר, אשתי עזבה את העבודה לפני 11 שנה כדי לטפל בילדה. אין לנו חלופה אחרת. ניסיתי להיפגש עם ראש העיר ללא הצלחה". על אף שמוריה לא עומדת בקריטריונים, הציעו בעיריית חולון הסעה על בסיס מקום פנוי בתמורה לכ-200 שקלים בחודש, בהתאם להנחיות משרד החינוך.

מהעירייה נמסר בתגובה: "מי שקובע את הקריטריונים זה משרד החינוך, ולא הרשות המקומית. ילדים עד כיתה ד' זכאים להסעה למוסד החינוכי במרחק של שני קילומטרים ויותר. השנה, הקריטריון הוא 3 ק"מ ויותר – שבו היא לא עומדת. בשל מצבה המיוחד העירייה בכל זאת מנסה למצוא פתרון לשנת הלימודים הקרובה". ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "מיישמים רפורמה רחבת היקף, ומקצים כספים להנגיש חינוך מיוחד קרוב לבית".