צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

ברמאללה הודפים את טענות סינוואר: "לא תהיה התקדמות בלי תיאום עם אבו מאזן"

יועצו הקרוב של יו"ר הרשות הפלסטינית אמר לכאן חדשות כי מצרים הביעה נכונות להמשיך במאמצי הרגיעה גם בלי התקדמות בפיוס בין הפלגים
דנה בן שמעון ועומרי חיים
30 באוגוסט 2018
14:10

יועצו של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מחמוד אלהבאש, הדף היום (חמישי) בשיחה עם כאן חדשות את טענת מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר על נכונות המצרים להמשיך במאמצי הרגיעה גם ללא התקדמות בתיק הפיוס. "זה לא נכון. משלחת פתח שמעה מהמצרים שהם לא ינקטו שום צעד בלי תיאום עם אבו מאזן. מצרים מאמינה שאשף הוא הסמכות וכי יישום הפיוס קודם לרגיעה. בלעדיו לא תהיה התקדמות", אמר אלהבאש.

הוא ציין כי בניגוד לשמועות ולדיווחים בכלי התקשורת, שיחות הפיוס לא נכשלו וכי המאמצים של מצרים נמשכים בעניין זה: "חמאס הוא זה שנסוג ולא מאפשר לממשלת רמאללה למלא את משימותיה וסמכויותיה במלואן ברצועת עזה", ציין אלבאש.

כמו כן, אמש טען סינוואר לפני הנוכחים כי היה חשוף לניסיון התנקשות ואמר כי מי שעומדים מאחורי המעשה הם אותם הגורמים שניסו להתנקש בראש מערך הביטחון בעזה תאופיק אבו נעים, ברומזו כי מדובר בגורמים שפעלו בהנחיית מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. בנושא הזה אמר אלהבאש כי חמאס הוא השולט על כל הביטחון ברצועת עזה ועל כן הוא נושא באחריות לכל הנעשה בה: "אין זו דרכנו, איננו פועלים בדרכים מהסוג הזה ולא ייתכן שיטפלו עלינו האשמות מעין אלה".

בתוך כך סגן מנהיג חמאס בעזה, ח'ליל אלחיה, אמר כי בחמאס מוכנים להסכים להפסקת שיגור בלוני התבערה והשחתת גדר התיל בגבול הרצועה. זאת בתמורה להסרת המצור מעל רצועת עזה. עם זאת, אמר אלח'יה כי יתכן שלא ניתן יהיה לעצור לחלוטין את בלוני התבערה, מכיוון שכל ילד קטן שאינו שייך לחמאס, לג'יהאד או לשאר הפלגים, מסוגל לצאת ולהפריח בלון.

במסיבת עיתונאים בעזה אמר היועץ כי חמאס רוצה נתיב ימי שיחבר בין עזה לעולם, בדומה לכל מדינה אחרת. עוד אמר כי התשובה להסרת המצור היא באמצעות הקמת נמל ימי ושדה תעופה, והכחיש כי הארגון הסכים להקמתם מחוץ לגבולות עזה. עוד ציין אלח'יה כי המגעים עוסקים בביסוס הבנות הפסקת האש מ-2014 והזהיר כי אם מאמצי האו"ם ומצרים להסרת המצור ייכשלו - "העם הפלסטיני מסוגל להמשיך את דרך הג'יהאד וההתנגדות".