רשמי: חקירות נתניהו בתיק 4000 יסתיימו בעוד חצי שנה

שרה נתניהו ובנה יאיר חשודים בשוחד בתיק 4000 - פרשת השוחד בבזק
רועי ינובסקי, רום ליאור ותמר אלמוג
30 באוגוסט 2018
20:16
עודכן ב 22:18

בבית המשפט השלום בתל אביב התקיים היום דיון בבקשת המשטרה והרשות לניירות ערך להאריך את החזקת התפוסים שנלקחו מבני הזוג אלוביץ, החשודים במתן שוחד לראש הממשלה ורעייתו. נציג המשטרה הבהיר בדיון כי החקירה מתמקדת במתן הטבות רגולטוריות לבזק בתמורה לסיקור מיטיב באתר וואלה!. הוא גם ציין כי בידי המשטרה ישנן ראיות לכך שבני הזוג נתניהו ובני הזוג אלוביץ היו מודעים למשמעות הכלכלית של פעולותיהם. בדיון הודיעה הפרקליטות שהחקירה תסתיים תוך חצי שנה. בנוסף, הבהיר נציג המשטרה, שגם שרה ויאיר נתניהו חשודים בפרשה. 

מטעמה של משפחת נתניהו נמסר: גם על הכלבה קאיה מצאנו כתבה חיובית בוואלה! מזלה של קאיה שהלכה מהעולם לפני שהספיקו לצרף גם אותה למעגל החשודים בשוחד. אין גבול לאבסורד, ובכל מקרה, הסיקור לראש הממשלה נתניהו בוואלה היה ונשאר שלילי באופן קבוע.

בעקבות הודעות הפרקליטות, ניתן להעריך שההחלטה של היועמ"ש בנוגע לתיקי נתניהו לא תהיה  לפני אמצע 2019. 

לפני כשבועיים פורסם בכאן חדשות כי השר לביטחון פנים גלעד ארדן מסר עדות במשרדי הרשות לניירות ערך בתיק בזק, המכונה תיק 4000. הוא נשאל על כהונתו כשר תקשורת לפני כניסתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למשרד. דווח כי נתניהו עומת עם עדותו של ארדן.

נתניהו טען בחקירה כי כלי תקשורת נוהגים לסקר באופן חיובי את הרגולטור שלהם ובפרט באתר וואלה. לדבריו, שרי תקשורת קודמים, ארדן והשר משה כחלון, קיבלו זינוק בסיקור החיובי בוואלה לאחר שמונו לתפקידם, אך הוא קיבל  סיקור שלילי לפני ואחרי המינוי.

תיק 4000 ב-3 דקות: 

נודע כי צוות ההגנה של ראש הממשלה ביצע ניתוחי תקשורת שלטענתם מוכיחים הטיה תקשורתית. לעומת זה, במשטרה קיימות עדויות להטיית סיקור מערכתית בהנחיית אלוביץ' בתקופת ארדן בשל רפורמות שהוביל בשוק התקשורת, מה שפגע בבזק. על פי החשד, נתניהו פעל להקפיא או לעכב את אותן רפורמות. המנכ"ל בתקופת ארדן, אבי ברגר, שהתנגד לעסקת המיזוג בלי יישום הרפורמה בשוק הסיטונאי, פוטר על ידי נתניהו.

נתניהו נחקר בחודש שעבר בפעם העשירית במעונו שבירושלים במשך כארבע שעות. החקירה התמקדה בתיק 4000. בעלי בזק, שאול אלוביץ', נחקר גם כן במקביל. מראש הממשלה נמסר לאחר החקירה כי "בפני ראש הממשלה לא הוצג היום שום דבר חדש. ראש הממשלה נתניהו מעולם לא עשה עסקה עם אלוביץ' תמורת סיקור אוהד. להיפך, לאורך שנים ראש הממשלה נתניהו סוקר בעקביות באופן עוין באתר 'וואלה'".

אורכן המצטבר של ההקלטות שהעביר עד המדינה ניר חפץ למשטרה בתיק בזק מגיע לכדי עשרות שעות שיחה. מדובר בכמות גדולה מאוד של מידע שאתגרה את גורמי האכיפה, ועל מנת להאזין לכל ההקלטות, לתמלל אותן ולעבד את המידע - נדרשה עבודה של שבועות.

הקלטות שהעביר עד המדינה רלוונטיות גם לתיקים אחרים. הן מצטרפות להקלטות בעייתיות במיוחד עבור אלוביץ' בשיחות עם מנכ"ל וואלה! שבהן הוא נשמע מתאר לכאורה את שיטת השוחד כפי שהוא רואה אותה. את ההקלטות שנאגרו הסתיר חפץ במקום שבו המשטרה לא הייתה יכולה לתפוס אותן טרם חתימת ההסכם.

בחודש שעבר פורסם בחדשות הערב כי המשטרה מעוניינת לחקור באזהרה את איש העסקים ארנון מילצ'ן בתיק 2000. זאת, בעקבות המידע החדש שלפיו מילצ'ן תיווך בעסקה בין נתניהו לבין נוני מוזס בשנת 2009.