צילום: פלאש 90

"חשש מסיכול פוליטי": הצבעה על הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לפרשת גל הירש

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש (הליכוד), ציין כי הוועדה בראשותו תצביע על הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בסוגיית המועמד לתפקיד המפכ"ל שנאלץ לפרוש בצל חקירה נגדו
רועי ינובסקי
01 בספטמבר 2018
14:17

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ יואב קיש (הליכוד) אמר היום (שבת) כי הוועדה בראשותו תתכנס בעוד חמישה ימים כדי להצביע על הקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית בסוגיית תא"ל במיל' גל הירש, שנאלץ להסיר את מועמדותו לתפקיד מפכ"ל המשטרה. באירוע שבתרבות ברמת גן אמר קיש החקירה תעסוק במסמך יצחקי, שבו רוכז במשטרה חומר מודיעיני על נבחרי ציבור. לדברי קיש, התנהלותה של המשטרה באשר להירש חייבת להיבחן. "אין כלי אחר שיכול לקדם את בדיקת העניין. יש חשש שהיה פה סיכול פוליטי, כי למישהו במשטרה לא התאים שגל הירש יהיה מפכ"ל".

לפני כחודש פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי תיק החקירה נגד הירש ייסגר, לאחר שלא נמצאו ראיות לביצוע מעשים פליליים על ידו. הירש, שהיה מועמד של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לתפקיד המפכ"ל, נאלץ להסיר את מועמדותו. נגד הירש נפתחה חקירה בחשד למתן שוחד לשר ההגנה גיאורגי, ובשורה של עבירות של הלבנת הון.

גם השר הגיאורגי זוכה. בית משפט בלונדון קבע כי לא נפל פגם בעסקה בין הירש לגיאורגים. הירש מסר בתגובה: "אחרי שלוש שנים של ייסורים, אין לי מילים, אני נרגש".

החקירה נגד הירש, שפיקד על הגזרה שבה נחטפו החיילים בגבול לבנון, נפתחה בספטמבר 2015, לאחר שארדן החליט למנות מפכ"ל שלא הגיע מתוך המשטרה. נגד הירש נמצא חומר מודיעיני של ה-FBI שהאזינו בסתר לאנשי עסקים בארצות הברית.