אבו מאזן
צילום: פלאש 90

אבו מאזן: "ארה"ב הציעה לנו - קונפדרציה עם ירדן"

יו"ר הרשות הפלסטינית הודיע כי יסכים לתכנית כזאת רק אם ישראל תהיה חלק ממנה. בירדן אמרו בתגובה כי הרעיון אינו עומד לדיון. אבו מאזן נפגש עם חברי הכנסת קסניה סבטלובה ומוסי רז ועם פעילי "שלום עכשיו". רז סיפר כי אבו מאזן אמר להם שהוא נפגש עם ראש השב"כ "פעם בחודש"
כרמל דנגור וגילי כהן
02 בספטמבר 2018
15:26
עודכן ב 19:46

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן סיפר היום (ראשון) כי צוות המשא ומתן מטעם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הציע לו תכנית מדינית שבסיסה קונפדרציה עם ירדן. במפגש עם פעילי תנועת "שלום עכשיו" וחברי כנסת ישראלים הודיע אבו מאזן כי יסכים לתכנית כזאת, רק אם ישראל תהיה חלק מהקונפדרציה.

במפגש עם אנשי ״שלום עכשיו״, בהם המנכ״לית שקד מורג וחברי הכנסת מוסי רז (מרצ) וקסניה סבטלובה (המחנה הציוני) אמר אבו מאזן כי הנציגים של טראמפ ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט שאלו אותו אם הוא מאמין בפדרציה עם ירדן. יו"ר הרשות סיפר כי ענה שכן: "אני רוצה קונפדרציה משולשת עם ירדן ועם ישראל".

שרת ההסברה הירדנית, ג'ומאנה אל-ע'נימאת, הגיבה על הדברים שאמר אבו מאזן על הצעת ארה"ב, ואמרה כי הדבר אינו עומד לדיון: "ירדן לא יכולה לדון ברעיון של קונפדרציה עם אזורים בגדה המערבית. העמדה הירדנית שמבוססת על פתרון שתי המדינות לשני עמים איתנה".

אבו מאזן אמר במפגש כי הוא נפגש עם ראש השב"כ נדב ארגמן מעת לעת וכי הוא הנחה את אנשיו להיפגש מדי יום עם גורמים ישראליים העוסקים בתיאום ביטחוני. לדברי אחד מהנוכחים בפגישה, אבו מאזן ציין כי הוא נפגש עם ראש השב"כ בערך "פעם בחודש". רז, אמר לאחר המפגש כי התרשם שאבו מאזן מתון מאי פעם. "מי שניפגש איתו יבין שברמאללה יש מישהו שמוכן להסדר, ובירושלים יש מישהו שלא מוכן להסדר", אמר חבר הכנסת ממרצ.

האזינו לריאיון עם ח"כ מוסי רז בכאן רשת ב':

בשיחה שאל אבו מאזן אם ישראל תסכים להצעה כזו. לדבריו, ארצות הברית עוינת כלפי הפלסטינים ו״סוגרת את תהליך השלום". עוד טען המנהיג הפלסטיני כי ארה״ב רוצה "לחסל את סוכנות הפליטים הפלסטינים אונר״א לגמרי״.

לדברי אבו מאזן, 70% מתושבי עזה הם פליטים, מרביתם חיים על הסיוע של אונר״א. "הנשיא טראמפ אמר לבטל את אונר״א ולתת סיוע הומני לתושבי עזה, איך ייתכן שמחד מבטלים את אונר״א ומאידך מסייעים לפלסטינים בצורה הומנית?״, תהה.

המנהיג הפלסטיני אמר כי הוא תומך בביטחון לישראל ותומך במציאת פתרון לבעיית הפליטים. לטענתו, ישראל היא שמסרבת למשא ומתן עם הפלסטינים – "הרוסים יזמו מפגשים פעמיים, וכך היפנים, ההולנדים והבלגים - ראש הממשלה בנימין נתניהו מסרב לפגוש אותי" טען אבו מאזן. 

״נפגשתי עם טראמפ ארבע פעמים. הוא אמר שהוא בעד חזון שתי המדינות, שהוא בעד מדינה מפורזת ושנאט״ו ישמרו על הביטחון״, אמר אבו מאזן. ״יש לי בעיה עם נתניהו, לא עם הליכוד״, הדגיש ואמר כי הוא מתנגד ליוזמתו של טראמפ.