נתניהו ודוטרטה

נתניהו לדוטרטה: "זוכרים שהפיליפינים קיבלו פליטים יהודים בשואה"

ראש הממשלה נפגש עם הנשיא הפיליפיני במסגרת ביקורו בישראל ואמר: "הידידות הזו פרחה בשנים האחרונות". דוטרטה: "אנחנו חולקים את אותה תאווה לשלום". בתוך כך נחתמו שורה של הסכמים בין שתי המדינות בתחומי סיעוד, מדע ועידוד השקעות
גילי כהן
03 בספטמבר 2018
15:44

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שני) עם נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה בירושלים. במסגרת הביקור חתמו השניים על הסכמים בין המדינות בנושאים שונים, בין השאר בתחום הסיעוד, שיתוף פעולה מדעי ועידוד השקעות בין המדינות. נתניהו אמר בפתח הפגישה לדוטרטה: "אנחנו זוכרים את ידידינו, והידידות הזו פרחה במהלך השנים ובמיוחד בשנים האחרונות".

"אנו זוכרים את תפקידה החשוב של הפיליפינים שקיבלה פליטים יהודים במהלך השואה", פתח נתניהו. "אנו זוכרים שהפיליפינים הייתה המדינה האסייתית היחידה שהצביעה בעד הקמת מדינת ישראל בהחלטת האו"ם ב-1947".


דוטרטה הגיב לנתניהו ואמר שהוא מקווה שישראל תמשיך ביחסים החמים והידידותיים עם מדינתו. הוא הוסיף כי "אנחנו חולקים את אותה תאווה לשלום, להומניות, ולא לאפשר למדינתנו להיות מושמדת ע"י אידאולוגיה מושחתת, שיודעת לא יותר מלהרוג ולהרוס".

מוקדם יותר חתמו שרים משתי המדינות על הסכמי שיתוף פעולה בתחומים שונים. בין השאר נחתם הסכם להעסקת מטפלים סיעודיים מהפיליפינים, שיבטלו את כל עמלות התיווך שיש לשלם למתווכים. נחתמו הסכמי שיתוף פעולה מדעי ועידוד השקעות בין המדינות.

שר הפנים, אריה דרעי: "חתמתי כעת על הסכם בילאטרלי בין ממשלת ישראל לממשלת הפיליפינים להסדרת העסקת עובדים מהפיליפינים בענף הסיעוד, ללא דמי תיווך. רק כך נוכל לפקח על אופן ההעסקה ולוודא כי זכויות הסיעודיים ובני משפחותיהם נשמרות וכן זכויות העובדים".

יו"ר מרצ, תמר זנדברג, קראה היום בכאן רשת ב' לנשיא המדינה לא להיפגש עם דוטרטה. בריאיון לתכנית "קלמן-ליברמן" אמרה זנדברג כי "מטרת הביקור של נשיא הפיליפינים היא הלבנה על פשעיו וקבלת חיבוק חם. מצפה מהנשיא ריבלין שלא ייתן לגיטימציה למנהיג בעייתי המתגאה בטבח אזרחיו, המואשם בהפרת זכויות אדם קשות".

האזינו לריאיון המלא עם תמר זנדברג:

דוטרטה נחת אתמול לביקור רשמי בישראל בן ארבעה ימים, זהו ביקורו הראשון של נשיא פיליפיני בישראל. את פניו של הנשיא קיבל בשם הממשלה שר התקשורת איוב קרא.

1,500 חברים מהקהילה הפיליפינית בישראל קיבלו את פניו של דוטרטה במלון רמאדה בירושלים. בנאומו הודה דוטרטה לממשלת ישראל על שהזמינה אותו, ואמר כי הוא שם לו למטרה לשפר את התנאים של הפיליפינים בישראל, וכי הוא מעוניין בדיאלוג עם הממשל הישראלי בנושא. בנוסף, כינה דוטרטה את פעילי זכויות האדם "טיפשים".

במהלך הביקור יבקר ב"יד ושם" ויחנוך אנדרטה לחסידי אומות העולם בראשון לציון. במשלחת יהיו 400 חברים, בהם שרים, אנשי עסקים ולא מעט אנשי מערכת הביטחון והמשטרה - במטרה ללמוד מישראל בנושאי ביטחון וייתכן שגם לחתום על עסקאות נשק. הסכם אחד שייחתם בוודאות במהלך שהותו בישראל של הנשיא עוסק בביטול העמלה הנדרשת מעובדי סיעוד פיליפינים שמגיעים לישראל.

דוטרטה, המכונה "טראמפ הפיליפיני", הוא דמות שנויה במחלוקת. ארגוני זכויות האדם אומרים כי במסגרת מלחמתו בסוחרי הסמים, נרצחו 12 אלף אזרחים, רובם חפים מפשע, ומקצתם מתנגדי שלטון. בעבר אמר נשיא הפיליפינים שיילחם בסוחרי הסמים, כמו שהיטלר חיסל יהודים. אחר כך התנצל על הדברים. כדי למנוע תקריות או התבטאויות לא נוחות של דוטרטה, לא ייערכו בזמן ביקורו מסיבות עיתונאים.