מוגריני ועודה בפגישה בבריסל

ברשימה המשותפת מאוכזבים מהמפגישה של עודה עם מוגריני

חברי ועדת החוץ של הסיעה יצאו לבריסל שבבלגיה כדי לקדם גינוי של חוק הלאום באירופה. שרת החוץ של האיחוד: "חוק הלאום בראש ובראשונה הוא עניין של כיצד ישראל בוחרת להגדיר את עצמה"
ערן זינגר
05 בספטמבר 2018
09:21

בסיעת הרשימה המשותפת הביעו היום (רביעי) אכזבה מהפגישה שקיים אתמול יו"ר הסיעה איימן עודה עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני. חברי ועדת החוץ של הרשימה המשותפת יצאו לבריסל שבבלגיה כדי לקדם גינוי של חוק הלאום ונפגשו עם בכירים באיחוד האירופי.

"חוק הלאום בראש ובראשונה הוא עניין של כיצד ישראל בוחרת להגדיר את עצמה, והאיחוד האירופי מכבד את הדיון הפנימי המתקיים בישראל בהקשר זה. נמשיך לעקוב אחר ההשלכות של יישום החוק", נמסר בהודעה שפרסמה לשכתה של מוגריני לאחר הפגישה.

למרות שהביעו את אכזבתם, הדגישו חברי הרשימה כי הם מרוצים מעצם המפגשים שהתקיימו, אך הודו כי לא השיגו את מטרתם. עודה הסביר אתמול בכאן רשת ב' שהפגישה היא "מהלך הכרחי במאבק נגד חוק הלאום". בריאיון לתכנית "הבוקר הזה" אמר עודה לאריה גולן כי "משפחה זה דבר יותר חשוב ממדינה. גם בתוך משפחה כשיש דברים שעוברים על החוק, למשל פגיעה בבני אדם, אפשר לפנות למשטרה. לפנות לעולם ולאנשים שהם שותפים לערכים אוניברסליים אני חושב שזה דבר חיוני".

בשבוע שעבר פנו חברי הרשימה המשותפת לאו"ם כדי לממש את מטרתם ולגנות את חוק הלאום, וזכו לגינויים חריפים בקואליציה ובאופוזיציה. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין האשים כי ‫ברשימה המשותפת חותרים תחת המדינה. "חברי הכנסת, שמקבלים משכורת מהמדינה וזוכים לכל הכלים הפרלמנטריים, עוד מעיזים להכפיש את שמנו בעולם", אמר אדלשטיין.

חבר הכנסת מוטי יוגב מהבית היהודי אמר כי יש להדיח כל חבר כנסת שיוכח שפעל לפגיעה בישראל. "מי שמשתף פעולה עם האויב, אין מקומו בבית הנבחרים של ישראל ויש לטפל בו כאויב. גם לדמוקרטיה מותר וחיוני שתגן על עצמה". יו"ר המחנה הציוני ומפלגת העבודה, אבי גבאי אמר: "חברי הכנסת של הרשימה המשותפת ממשיכים להשמיץ את ישראל בכל מקום. נמשיך להילחם בתופעה הזאת".

בתחילת אוגוסט השתתפו רבבות בני אדם בעצרת מחאה נגד חוק הלאום, שיזמה ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל. במהלך העצרת, שכונתה ברשתות "אם כל ההפגנות", המשתתפים צעדו מכיכר רבין ועד לרחבת מוזיאון תל אביב, שם הגיעה העצרת לסיומה לאחר כמה נאומים. כבר בתחילת ההפגנה נרשם עימות בין מפגינים בנוגע להנפת הדגל הפלסטיני בהפגנה.