הריסת מבנה בכפר בדואי ממזרח לירושלים
צילום: וויסאם השלמון, פלאש 90

שליח האו"ם למזה"ת על הריסת חאן אל אחמר: מערערת את פתרון 2 המדינות

ניקולאי מלדנוב צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי הריסת המקום מנוגדת לחוק הבינלאומי. תושבי הכפר שבג"ץ דחה את העתירות נגד הריסת הבתים הלא חוקיים שבתחומו אמרו לאחר הפסיקה כי לא יזוזו מהמקום
גילי כהן
05 בספטמבר 2018
18:25

שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב אומר היום (רביעי) כי הריסת חאן אל אחמר מערערת את הסיכוי לפתרון שתי המדינות ומנוגדת לחוק הבינלאומי. את הדברים צייץ מלדנוב בחשבון הוטוויטר שלו בעקבות החלטת בג"ץ הבוקר לדחות את העתירות שהוגשו נגד ההחלטה להרוס מבנים לא חוקיים בכפר הבדואי הממוקם סמוך לירושלים.

בתגובה לפסיקה אמר היום אחד מתושבי הכפר, אברהים מוחמד נאסר, בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב': "אנחנו לא זזים מכאן, שיחזירו את האדמה שלי בבאר שבע. כל המשפחה שלי גרה בחאן אל-אחמר, נולדתי שם. בכל העולם אין אישורי בנייה לערים של הבדואים". לצד זאת הוסיף: "לא ננהג באלימות אם יבואו לפנות אותנו".

האזינו לריאיון עם אברהים מוחמד נאסר בכאן רשת ב':

גם עו"ד תאופיק ג'בארין, בא כוחם של תושבי חאן אל-אחמר, התראיין ל"בחצי היום" ואמר כי "זהו יום עצוב לפלסטינים וגם לדמוקרטיה במדינת וגם לבית המשפט העליון, שחשבנו שהוא המגן על המיעוט. היום אנחנו נכנסים לעידן חדש בו בית המשפט סיים את תפקידו כמגן על המיעוטים וכמגן של הדמוקרטיה בישראל.

"הנושא כאן הוא גירוש המוני של כפר שלם. האנשים האלה גורשו ב-1953 מהנגב אל הגדה המערבית. הם נמצאים כבר 40 שנה במקום הזה, אבל המדינה החליטה שהמקום הזה הוא רק ליהודים".

כתוצאה מפסיקת בג"ץ המדינה תוכל לפנות את הכפר הפלסטיני הלא חוקי החל מעוד שבוע. העתירות נגד הריסת הכפר הוגשו מיד לאחר שניתן פסק דין שקבע שיש לקיים את צווי ההריסה במקום. השופט יצחק עמית הזהיר: "קיים חשש של ממש להפרות סדר המוניות ואלימות בעת ביצוע צווי ההריסה, במיוחד מצד שוהים שאינם תושבי המקום".

יחד עם השופט עמית בעתירה דנו שלושה שופטים: יצחק עמית, חנן מלצר וענת ברון. השופט עמית הדגיש כי אם תוגש בקשה לדחיית פינוי בית הספר בנימוק שהחלה כבר שנת הלימודים, הבקשה תידחה. "בית הספר אוכלס והלימודים החלו בו עוד לפני פתיחת שנת הלימודים ברשות הפלסטינית, מתוך מגמה שקופה להעלות בעתיד טענה כי שנת הלימודים בבית הספר כבר החלה", אמר השופט עמית.

השופט מלצר, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, רמז כי יש מקום לבחון מתן פיצויים למפונים, בדומה לדעתו בפינוי עמונה. "דין דומה אמור לחול לגישתי כאן, במיוחד באשר לפיצוי הגורמים שתרמו להקמת בית הספר האקולוגי שצפוי להיהרס עתה", אמר מלצר.