הפגנה בעקבות רצח דוד בר קפרא
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מאסר עולם לרוצח החקלאי דוד בר קפרא בשפלה

בית המשפט גזר את עונשו של מוג'אהד דאר עאצי, יותר מחודש אחרי שבן דודו – שהורשע בהריגה בלבד – נידון ל-18 שנים בכלא
כרמל דנגור
06 בספטמבר 2018
12:46

בית המשפט המחוזי של מחוז מרכז גזר היום (חמישי) מאסר עולם על הפלסטיני מוג'אהד דאר עאצי, שהורשע ברצח החקלאי דוד בר קפרא במושב פדיה שבשפלה ביוני 2015. זאת, יותר מחודש אחרי ש-18 שנות מאסר נגזרו על בן דודו, עלאא עאסי, שהורשע בהריגת בר קפרא.

בפרקליטות מחוז המרכז הגיבו היום על גזר הדין ומסרו: "הנאשם ביקש לשדוד את המנוח. לאחר שהמנוח התנגד לו, הכה אותו הנאשם יחד עם שותפו לעבירה, באלימות קשה שהובילה למותו.

"בית המשפט קיבל היום את עמדת הפרקליטות, ולפיה בנסיבות החמורות של מקרה זה, שבו הפעילו שני תוקפים צעירים אלימות אכזרית כלפי אדם מבוגר, ללא כל התגרות, לצד עונש של מאסר עולם מאחורי סורג ובריח - ראוי להטיל על הנאשם גם פיצויים מקסימאליים למשפחת המנוח".

בתו של בר קפרא, טליה, אמרה בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' בעקבות גזר הדין: "אנחנו נילחם עד שיכירו ברצח כרצח לאומני. אנחנו לא שוכחים את המחבל השני, שהואשם רק בהריגה". לדבריה, "לרוצחים של אבא היה מה לגנוב, ועדיין הם לא לקחו דבר, גם לאחר שהכניעו אותו. זה היה רצח אכזרי".

האזינו לריאיון עם בתו של בר קפרא בכאן רשת ב':

מכתב האישום שהוגש נגד בן הדוד, עלאא עאצי, ביולי 2015, כחודש לאחר האירוע, עלה כי מדובר היה באירוע על רקע פלילי ולא לאומני. השניים, שוהים בלתי חוקיים בישראל, התנפלו על בר קפרא בכרם שבבעלותו במושב פדיה ודרשו ממנו כסף בעקבות עסקה שביצע. משסירב, הם הכו אותו למוות באגרופים, בעיטות ומכות, ואחד מהם אף שפך עליו חומר הדברה שהיה במקום. הם הותירו אותו שם ונמלטו.

אליה בר קפרא, בנו של ההרוג, הגיב אז להחלטה להרשיעו בהריגה בלבד: "היום, לאחר כמעט שלוש שנים מורטות עצבים, בית המשפט הרשיע רק בהריגה את אחד מרוצחיו של אבא. לאורך כל הדרך חששנו, והבענו את החשש הזה בפומבי, שזה מה שהולך להיות. מרגע שהאירוע הוגדר כאירוע פלילי ולא לאומני, כפי שהיה צריך להות מוגדר, חששנו שבית המשפט יקל בעונשו של המחבל, או שאותו רוצח יהנה מהסדר טיעון מקל. אני קורא לפרקליטות להודיע כבר היום שהיא לא מוכנה לשום הסדר טיעון על העונש ושהיא דורשת את העונש המקסימלי הקבוע בחוק.