צילום: אי-פי

דיווח: בתקיפה שמיוחסת לישראל הושמדו טילים ובסיס

האופוזיציה הסורית טענה כי הושמד בסיס שבו מתאמנים כוחות איראניים. עוד דווח כי בבסיס היה מאגר של טילי יאחונט, טילי שיוט נגד ספינות מתוצרת רוסיה
רועי קייס
09 בספטמבר 2018
11:17

אתר חדשות המזוהה עם האופוזיציה הסורית דיווח הבוקר (ראשון) כי האתר שהותקף בשבוע שעבר ליד חמה שבצפון-מערב סוריה הוא אתר חדש שבנייתו החלה לפני כחמישה חודשים. על פי הדיווח, בתקיפה המיוחסת לישראל נהרס רובו של האתר הסמוך לעיר מיסאיף ומכונה "חייר עבאס". נטען כי החלק המשמעותי של האתר הושמד.

יעד נוסף שהותקף, על פי הדיווח, הוא בסיס שכוחות איראניים מתאמנים בו בפרברי עיר החוף טרטוס והוא מכיל מספר מנהרות. בידיעה נטען כי בבסיס היה מאגר של טילי יאחונט, טילי שיוט נגד ספינות מתוצרת רוסיה. יממה אחרי התקיפה ציינו בשיחה עם הערוץ "רוסיה אל-יום" בשפה הערבית כי הותקף מצבור של טילים ימיים.

בשבוע שעבר, טען כתב ערוץ "אל-עאלם" האיראני כי הטילים ששוגרו סמוך לעיר אל-עיון, בפרברי חמה שבמערב סוריה, ויוחסו לתקיפה ישראלית, החטיאו את מטרתם. בדיווח של הכתב נמסר כי הטילים "לא פגעו בשום אזור רגיש".

הדיווח האיראני יישר קו עם הטענות הסוריות שנשמעו כבר יום לפני, על כך שמערך ההגנה האווירית של צבא סוריה הבחין במטוסי קרב ישראליים שחלפו בשמי לבנון. בדמשק אף טענו כי הצליחו ליירט חלק מהטילים.

ביום שלישי דיווחו מקורות מודיעין מערביים כי הם חושדים שאיראן מבריחה אמצעי לחימה לחיזבאללה במטוסי נוסעים. על פי הדיווח, כוללים המשלוחים נשק ורכיבים לייצור אמצעי לחימה מדוייקים במפעלים שהקימה איראן בלבנון.     

בדיווח נאמר כי שני מטוסים שהמריאו מטהראן, ב-9 ביולי וב-2 באוגוסט, טסו ללבנון במסלול לא שגרתי, ונחתו בנמל התעופה של ביירות. אחד מהם עצר לחניית ביניים בנמל התעופה בדמשק. את הטיסות הפעילה חברת התעופה האיראנית, "קשם פארס אייר", הנשלטת בידי משמרות המהפכה.