הפעילה האנטי-ישראלית אווה יאשיוויץ
צילום: אי-אף-פי

הנואמת באירוע של הלייבור - השחיתה קיר בגטו ורשה

הפעילה האנטי-ישראלית אווה יאשיוויץ תנאם באירוע שבו ישתתף ג'רמי קורבין. מנהיג הלייבור הבריטי ספג לאחרונה ביקורת חריפה בשל השתתפותו באירועים בעלי גוון אנטישמי ואנטי-ישראלי
איתמר מאירי
09 בספטמבר 2018
14:04

הפעילה האנטי-ישראלית, אווה יאשיוויץ, תנאם באירוע של מפלגת הלייבור הבריטית, בו ישתתף גם מנהיג המפלגה ג'רמי קורבין. כך פורסם הבוקר (ראשון) בעיתון הסאנדיי טיימס הבריטי. יאשיוויץ ריססה לפני כמה שנים כתובות גרפיטי "בעלות גוון אנטישמי" על חומת גטו ורשה. קורבין ספג לאחרונה ביקורת חריפה בשל השתתפותו באירועים בעלי גוון אנטישמי ואנטי-ישראלי.

הגרפיטי על גטו ורשה שריססה הפעילה האנטי-ישראלית

בגטו ורשה נספו כ-92 אלף יהודים והוחזקו במהלך מלחמת העולם השנייה יותר מ-300 אלף. יאשיוויץ תשתתף בפסטיבל שמשלב פוליטיקה ואמנות שייערך בליברפול. גם קורבין יישא נאום באירוע.

בעת האחרונה נאלץ קורבין להתנצל כמה פעמים לאחר שנחשף שהיה שותף באירועים נגד ישראל שבהם נכחו טרוריסטים. כך, לפני כשבועיים פורסמה בעיתון העיתון הבריטי "טיימס" תמונה משנת 2014 ובה נראה קורבין יחד עם מאהר אל טאהר, בכיר בארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין" במהלך אזכרה למחבלים. חודש לאחר מכן, ביצע הארגון את הפיגוע בהר נוף בירושלים, בו נרצח רב בעל אזרחות בריטית.

לאחרונה התחוללה סערה פוליטית בממלכה סביב ההתנגדות של צמרת הלייבור, בראשות קורבין שהואשם בעצמו לא פעם באמירות אנטישמיות, להכניס את ההתנגדות לאנטישמיות למצע שלה - על פי סטנדרטים בינלאומיים, ולא רק בהגדרה מצומצמת. 

בסופו של דבר קיבלה מפלגת הלייבור את ההגדרה הרחבה לאנטישמיות, רק לאחר הוספת נספח להגדרה של "הברית הבינלאומית לזכר השואה". קבלת ההגדרה הרחבה מצד הלייבור הועברה לאחר אישור נספח לפיו, אימוץ הגדרות אנטישמיות לא סותר ביקורת על ישראל.

בתחילת אוגוסט התנצל קורבין, על כך שהשתתף באירוע לזיכרון השואה בשנת 2010, שבו נשמעו אמירות אנטישמיות. "אני מתנצל על החששות והחרדות שנגרמו", אמר קורבין. ההתנצלות באה לאחר תלונה של ארגון בריטי ששמו "מאבק באנטישמיות" לוועדת השוויון וזכויות האדם בממלכה.

בסוף חודש יולי קראו חברים במפלגה להשעות את חבר המפלגה פיטר ווילסמן, לאחר שהוקלט מאשים את "היהודים הפנאטים" כי הם ממציאים טענות לאנטישמית במפלגה. בהקלטה, שפרסם העיתון "ג'ואיש כרוניקל", נשמע ווילסמן אומר בשיחה סגורה כי אותם יהודים "יכולים בקלות לזייף (מידע) ברשתות החברתיות".