משרדי אש"ף בוושינגטון
צילום: אי-פי

דיווח: ממשל טראמפ צפוי לסגור את נציגות אש"ף

היועץ לביטחון לאומי יודיע על הסגירה משום ש"הפלסטינים מסרבים למו"מ ישיר ומשמעותי עם ישראל". בולטון צפוי גם לאיים בהטלת עיצומים נגד בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. חבר הנהגת אש"ף: "צביעות אמריקנית"
דנה בן שמעון ואיתמר מרגלית
10 בספטמבר 2018
07:29
עודכן ב 12:39

היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ג'ון בולטון יכריז היום (שני) על סגירת נציגות אש"ף בוושינגטון. כך דווח בעיתון הוול סטריט ג'ורנל. הסיבה לסגירה על פי הטיוטה שהגיעה לידי העיתון היא משום ש"הפלסטינים מסרבים למשא ומתן ישיר ומשמעותי עם ישראל". בכיר באש"ף סאאב עריקאת: "ארצות הברית אישרה שתסגור את המשרדים. לא ניכנע לאיומים".

עוד נכתב בידיעה שבולטון צפוי לאיים בהטלת עיצומים נגד בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, אם זה יפעל נגד ארצות הברית וישראל. בולטון עלול לאסור כניסה של שופטים ותובעים של בית הדין לארצות הברית.

באש"ף גינו את החלטת הממשל האמריקני לסגור את המשרדים בוושינגטון. חבר הנהגת התנועה, אחמד תמימי, הגדיר את ההחלטה "צביעות אמריקנית והטיה בוטה לטובת ממשלת הימין הקיצוני של הכיבוש". תמימי תקף ואמר כי "ההחלטה היא המשך למדיניות העוינת של ממשל טראמפ נגד העם הפלסטיני וזכויותיו".

תמימי התייחס גם לדיווח על האיום שצפוי לשלוח בולטון לבית הדין בהאג ואמר כי הדבר "לא יגרום להנהגה הפלסטינית לסטות ממאמציה לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי נגד ישראל בגין פשעיה והפרותיה את החוק הבינלאומי, ולא יניא את הפלסטינים מהמשך יישום ההחלטה האסטרטגית שקיבלו להפיל את עסקת המאה של טראמפ". חברי הנהגה נוספים של אש"ף תקפו את המהלך האמריקני ואמרו כי "זהו משחק פוליטי מטופש ומכוער".

כבר בנובמבר 2017 הזהירו בממשל נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ את הפלסטינים כי ישקלו לסגור את משרדיהם בוושינגטון אם לא יפתחו במשא ומתן של ממש עם ישראל להשגת שלום. בתגובה לדיווח אמר דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רדינה, כי "מדובר בצעד חסר תקדים ביחסים בין רמאללה לוושינגטון ויהיו לו השלכות מסוכנות על תהליך השלום".

בהמשך אמר לכאן חדשות בכיר הרשות סאאב עריקאת כי הפלסטינים הודיעו רשמית כי אם יסגרו משרדי אש"ף בוושינגטון, הם ישעו את הקשרים עם הממשל. כבר אז הבהיר שר החוץ האמריקני הקודם, רקס טילרסון, לפלסטינים שניסיונותיהם לתבוע מנהיגים ישראלים בבית הדין הפלילי הבינלאומי יובילו לסגירת המשרד של אש"ף בוושינגטון, משום שאינם עולים בקנה אחד עם סעיף בחוק האמריקני.

אש"ף ("הארגון לשחרור פלסטין") מאגד בתוכו כמה תנועות לאומיות פלסטיניות, כשהגדולה ביותר היא הפת"ח, בראשה עומד יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. ב-1993 הכיר מנהיג אש"ף, יאסר עראפת, במדינת ישראל במכתב רשמי לראש ממשלת ישראל, יצחק רבין. בתגובה הכירה ישראל באש"ף כנציג לגיטימי של הפלסטינים.