מנהיג מפלגת הימין הקיצוני בשוודיה ג'ימי אקסון
צילום: אי-פי

הבחירות בשוודיה: מפלגת הימין הקיצוני התחזקה

גוש השמאל וגוש המרכז-ימין כמעט זהים בגודלם ולא קיבלו את 175 המושבים בפרלמנט, הרוב הדרוש להקמת ממשלה. מפלגת הימין הקיצוני "השוודים הדמוקרטים" התחזקה וקיבלה כמעט 18% מהקולות
סוכנויות הידיעות
10 בספטמבר 2018
08:49

הבחירות הכלליות בשוודיה, שנערכו אתמול (ראשון), הגיעו למבוי סתום לאחר שעלה מהתוצאות ששני הגושים הגדולים – גוש השמאל וגוש המרכז-ימין, כמעט זהים בגודלם ולא קיבלו את 175 המושבים בפרלמנט, הרוב הדרוש להקמת ממשלה. מפלגת הימין הקיצוני "השוודים הדמוקרטים" התחזקה וקיבלה כמעט 18% מהקולות.

שני הגושים הגדולים הודיעו כי לא יהיו מוכנים להיות בקואליציה עם מפלגת הימין הקיצוני. ראש הממשלה סטפן לוון דחה את קריאת גוש המרכז-ימין להתפטר ואמר כי למפלגות המרכז יש אחריות מוסרית להקים ממשלה כדי "להרחיק מהשלטון מפלגה שיש לה שורשים נאציים".

לפי המדגמים שנערכו לקראת הבחירות, מפלגת הימין הקיצוני הייתה צפויה לזכות ב-20% מהקולות. למרות שקיבלה 17.6% מהקולות, המפלגה, שמתנגדת למהגרים, קיבלה כוח רב. מדובר בעלייה של 4.7% בכוחה של המפלגה לעומת הבחירות בשנת 2014. מפלגת השמאל של לוון מובילה בפער זעום על מפלגת המרכז-ימין עם 40.6% לעומת 40.3%.

נספרו 99% מהקולות והתוצאות הסופיות צפויות להתקבל ביום רביעי אחרי שיתקבלו תוצאות הבחירות מחוץ לשוודיה. מנהיג מפלגת "השוודים הדמוקרטים", ג'ימי אקסון, אמר אחרי הבחירות כי למפלגתו עתה תהיה "השפעה על הפוליטיקה בשוודיה".

שוודיה היא מדינה מבוקשת מאוד בקרב מהגרים, אך סוגיית ההגירה הפכה פוליטית מאוד בעקבות עלייה מתמדת במספר הנכנסים למדינה. בשנת 2015 הגיעו לשוודיה, בה חיים כעשרה מיליון בני אדם, יותר מ-160 אלף מהגרים.

התמיכה בימין הקיצוני בשוודיה משקפת מגמות דומות במדינות אירופאיות אחרות בעקבות הגירה המונית של מוסלמים, בעיקר בשנת 2015 – עיצומה של המלחמה בסוריה, ועלייה בכמות הפיגועים ובמקרי האלימות. מפלגות שמתנגדות למהגרים עלו בשנים האחרונות במדינות כמו גרמניה, אוסטריה, דנמרק, צרפת, הונגריה, איטליה ובריטניה. מפלגת "השוודים הדמוקרטים" רוצה להקפיא את ההגירה ולדחוף את המדינה לצאת מהאיחוד האירופי.