הריסות בכפר במחוז אידליב
צילום: אי-פי

דיווח: אסד אישר שימוש בנשק כימי באידליב

נשיא סוריה אישר שימוש בגז כלור במעוז המורדים האחרון, למרות האזהרות. מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח כי בתוך פחות מ-72 שעות עשו מטוסי חיל האוויר הסורי והרוסי כ-240 תקיפות באזור אידליב ובאזור חמה
רועי קייס
10 בספטמבר 2018
10:36

נשיא סוריה בשאר אסד אישר שימוש בגז כלור באידליב, המעוז האחרון של המורדים, על אף האזהרות החוזרות ונשנות שלא יעשה זאת. כך דווח הבוקר (שני) בעיתון וול סטריט ג'ורנל, מפי גורמים אמריקניים. עדיין אין ראיות לשימוש בנשק כימי או בגז כלור.

מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח כי בתוך פחות מ-72 שעות עשו מטוסי חיל האוויר הסורי והרוסי כ-240 תקיפות בפרבר הדרומי של אידליב ובפרבר הצפוני של חמה. מסוקים של חיל האוויר הסורי השליכו יותר מ-120 חביות נפץ. כמו כן שיגרו כוחות של אסד יותר מ-800 פגזים וטילים לעבר מעוזי המורדים באזורים האלה.

שלשום, יממה לאחר הפסגה המשולשת בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא טורקיה רג'יפ ארדואן ונשיא איראן חסן רוחאני בטהראן, דיווחו גורמי אופוזיציה בסוריה על הפצצות כבדות של חיל האוויר הרוסי באזור אידליב שבצפון המדינה. בפסגה המשולשת קרא הנשיא האיראני לקהילה הבינלאומית "לשים גבול למתקפות של ישראל בסוריה" ואמר ש"אסור שייפגעו אזרחים בלחימה באידליב". פוטין אמר כי הוא מקווה ש"לטרוריסטים באידליב יהיה מספיק היגיון להניח את הנשק ולהיכנע". ארדואן הזהיר מפני "קטסטרופה".

רוסיה הזהירה כי יהיה, לטענתה, ניסיון של המורדים "לביים התקפה כימית". מנגד, ארצות הברית הצהירה לפני יומיים כי יש לה מידע שאסד כבר מכין נשק כימי לשימוש. ההסלמה הצפויה באידליב בימים הקרובים עלולה להיגרר עד כדי מאבק ראש בראש בין המעצמות.

ביום שלישי דיווח מרכז המעקב הסורי כי מטוסי קרב רוסיים חידשו את התקיפות באידליב. לפי הדיווח, בוצעו יותר מ-38 תקיפות ב-20 אזורים במשולש שבין אזור אידליב, לטקיה וחמה בצפון מערב המדינה. ארבעה בני אדם נהרגו בתקיפות ו-27 בני אדם נפצעו, בהם שמונה אזרחים.

כמו כן, אמר שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, שנעשים מאמצים להוציא את כוחות המורדים מהמקום. לדבריו, "המצב רגיש ביותר. מאמצינו הם להוציא את הטרוריסטים מאידליב תוך פגיעה מינימלית בחיי אדם". גנרל בכיר בצבא ארה"ב אומר שמבצעים צבאיים במחוז אידליב בסוריה ייצרו משבר הומניטרי ומציע לעשות מבצעים מדויקים יותר.

לפני כשבוע הזהיר הבית הלבן את אסד כי ארצות הברית ובעלות בריתה "יגיבו בהתאם" אם הוא ישתמש בנשק כימי נגד המורדים באידליב. "ארצות הברית בוחנת מקרוב את המצב באידליב, היכן שמיליוני אזרחים חפים מפשע נמצאים בסכנה ממתקפה של משטר אסד, שמגובה ברוסיה ובאיראן", הזהיר הבית הלבן.