סאאב עריקאת
צילום: אי-פי

באש"ף אישרו: ארה"ב תסגור את המשרד בוושינגטון

סאאב עריקאת האשים את ממשל טראמפ בענישה קולקטיבית כלפי הפלסטינים: "לא נכנע לאיומים ולבריונות של ארה"ב". נאמר כי סגירת המשרדים היא תגובה למהלכים של הפלסטינים נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג
דנה בן שמעון
10 בספטמבר 2018
14:00

בכיר ברשות הפלסטינית סאאב עריקאת אישר היום (שני) את הדיווח כי ארצות הברית תסגור את הנציגות של אש"ף בוושינגטון בגלל המהלכים הפלסטיניים נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג. "בכיר בממשל האמריקני עדכן את הרשות הפלסטינית. הפלסטינים לא ייכנעו לאיומים ולבריונות של ארצות הברית", אמר עריקאת. 

עריקאת טען כי זו "עדות נוספת לניסיונו של ממשל נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להעניש את הפלסטינים עונש קיבוצי". הבכיר הפלסטיני הבהיר כי הפלסטינים "אינם למכירה". הוא הדגיש כי הרשות הפלסטינית לא תירתע מלפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג כדי שיחקור את "הפשעים של ישראל". 

"אמריקה יכולה לקבל החלטות המשרתות את הכיבוש הישראלי, היא יכולה לסגור את השגרירות שלנו בוושינגטון ולעצור את הסיוע הכלכלי, אבל היא איננה יכולה לסחוט את כוח הרצון של עמנו", אמר עריקאת. הוא הוסיף כי ההנהגה הפלסטינית תנקוט אמצעים שיערבו לכך שפלסטינים החיים בארצות הברית יוכלו להמשיך ולקבל שירותים קונסולריים.

נציג אש"ף בוושינגטון חוסאם זומלוט תקף וטען כי הצעד "מראה את החשש הישראלי מפני החוק הבינלאומי ומפני בית הדין הפלילי. זכויות הפלסטינים אינן ניתנות למיקוח ולא ניכנע לסחטנות".

חבר אחר בהנהגת התנועה, אחמד תמימי, הגדיר את ההחלטה "צביעות אמריקנית והטיה בוטה לטובת ממשלת הימין הקיצוני של הכיבוש". תמימי תקף ואמר כי "ההחלטה היא המשך למדיניות העוינת של ממשל טראמפ נגד העם הפלסטיני וזכויותיו".

תמימי התייחס גם כן לאיומים של היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ג'ון בולטון על בית הדין הבינלאומי ואמר כי הדבר "לא יגרום להנהגה הפלסטינית לסטות ממאמציה לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי נגד ישראל בגין פשעיה והפרותיה את החוק הבינלאומי, ולא יניא את הפלסטינים מהמשך יישום ההחלטה האסטרטגית שקיבלו להפיל את עסקת המאה של טראמפ". חברי הנהגה נוספים של אש"ף תקפו את המהלך האמריקני ואמרו כי "זהו משחק פוליטי מטופש ומכוער".

מוקדם יותר פורסם בעיתון הוול סטריט ג'ורנל כי בולטון צפוי להכריז על סגירת נציגות אש"ף בוושינגטון. הסיבה לסגירה, על פי הטיוטה שהגיעה לידי העיתון, היא משום ש"הפלסטינים מסרבים למשא ומתן ישיר ומשמעותי עם ישראל". 

עוד נכתב בידיעה שבולטון צפוי לאיים בהטלת עיצומים נגד בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, אם זה יפעל נגד ארצות הברית וישראל. בולטון עלול לאסור כניסה של שופטים ותובעים של בית הדין לארצות הברית.

כבר בנובמבר 2017 הזהירו בממשל טראמפ את הפלסטינים כי ישקלו לסגור את משרדיהם בוושינגטון אם לא יפתחו במשא ומתן של ממש עם ישראל להשגת שלום. בתגובה לדיווח אמר דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רדינה, כי "מדובר בצעד חסר תקדים ביחסים בין רמאללה לוושינגטון ויהיו לו השלכות מסוכנות על תהליך השלום".

אש"ף ("הארגון לשחרור פלסטין") מאגד בתוכו כמה תנועות לאומיות פלסטיניות, כשהגדולה ביותר היא הפת"ח, בראשה עומד יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. ב-1993 הכיר מנהיג אש"ף, יאסר עראפת, במדינת ישראל במכתב רשמי לראש ממשלת ישראל, יצחק רבין. בתגובה הכירה ישראל באש"ף כנציג לגיטימי של הפלסטינים.