נשיא לבנון שנרצח, רפיק אל-חרירי
צילום: אי-פי

השלב האחרון במשפט שדן בחיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר

רפיק חרירי חוסל בפברואר 2005. בחיסול הואשמו חמישה אנשי חיזבאללה, בהם מפקד הזרוע הצבאית לשעבר של ארגון הטרור, מוסטאפה באדר א-דין, שחוסל בנסיבות מסתוריות. ארבעת הנוספים מוגדרים כנמלטים
רועי קייס
10 בספטמבר 2018
14:19

בית הדין הבינלאומי בהאג שבהולנד צפוי להתחיל מחר (שלישי) את השלב השלישי והאחרון של המשפט שדן בחיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי בפברואר 2005. זו תהיה למעשה ההזדמנות האחרונה של צוות ההגנה והתביעה להשמיע את גרסתם בפני השופטים.

בחיסול נאשמים ארבעה אנשים המשתייכים לארגון הטרור חיזבאללה. הם מוגדרים כנמלטים והמשפט נערך ללא נוכחותם. הנאשם החמישי היה מפקד הזרוע הצבאית לשעבר של הארגון, מוסטאפה באדר א-דין, שחוסל בנסיבות מסתוריות בנמל התעופה הבינלאומי בדמשק במאי 2016.

השלב האחרון צפוי להימשך בין עשרה ל-15 ימים. גורם בבית הדין הבינלאומי אמר לעיתון "אל-חיאת", שיוצא לאור בלונדון, שההערכה היא שגזרי הדין בעניינם של הנאשמים לא יתקבלו לפני 2019 משום שעל השופטים לבחון ולעיין באלפי דפים ומסמכים לפני מתן גזר הדין.

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, ניצל את אחד מנאומיו האחרונים כדי להזהיר את מתנגדיו בלבנון שלא יתלו תקווה בהחלטת בית הדין הבינלאומי: "לבית הדין הבינלאומי אין משמעות בעבורנו בשום צורה ולהחלטות שלו אין שום ערך, כיוון שאנחנו לא מכירים בבית הדין. אנחנו אומרים למי שמסתמך על כך – אל תשחקו באש".

אל-חרירי נהרג לאחר שמכונית תופת התפוצצה סמוך לשיירה שלו בביירות. יחד איתו נהרגו גם שר האוצר הלבנוני באסל פליהאן ושמונה ממאבטחיו. את האחריות לפיצוץ קיבל על עצמו ארגון בשם "הישועה והג'יהאד בסוריה", גוף המסונף לארגון "אל-קעידה". הציבור בלבנון הפנה אצבע מאשימה לסוריה מכיוון שחרירי התנגד נחרצות מעורבותה במדינתו.

מעדויות שהושמעו בפני משלחת של האו"ם שנשלחה לחקור את הרצח עלה כי נשיא סוריה בשאר אסד איים על חרירי משום שהתנגד להארכת כהונתו של אמיל לחוד, נשיא פרו-סורי ששלט בלבנון. ב-17 בינואר 2011 הוגשה טיוטת כתבי אישום בגין רצח לבית הדין הבינלאומי.