אידליב
צילום: אי-אף-פי

גרמניה בוחנת פריסה צבאית בסוריה אם אסד ישתמש בנשק כימי

דובר הממשלה הגרמנית סייג את דבריו ואמר כי כרגע מדובר ב"תרחיש היפותטי". דווח כי למרות האזהרות, נשיא סוריה אישר שימוש בגז כלור במעוז המורדים האחרון
איתמר מרגלית
10 בספטמבר 2018
15:19

דובר ממשלת גרמניה שטפן זייברט אמר היום (שני) כי ברלין מנהלת שיחות עם מעצמות מערביות נוספות במטרה לפרוס כוחות צבא גרמניים בסוריה, אם נשיא סוריה בשאר אסד ישתמש בנשק כימי בתקיפות באידליב, המעוז האחרון של המורדים. זייברט סייג את דבריו ואמר כי כרגע מדובר ב"תרחיש היפותטי".

הבוקר דווח בעיתון הוול סטריט ג'ורנל מפי גורמים אמריקניים כי נשיא סוריה בשאר אסד אישר שימוש בגז כלור באידליב, המעוז האחרון של המורדים, על אף האזהרות החוזרות ונשנות שלא יעשה זאת. עדיין אין ראיות לשימוש בנשק כימי או בגז כלור.

מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח כי בתוך פחות מ-72 שעות עשו מטוסי חיל האוויר הסורי והרוסי כ-240 תקיפות בפרבר הדרומי של אידליב ובפרבר הצפוני של חמה. מסוקים של חיל האוויר הסורי השליכו יותר מ-120 חביות נפץ. כמו כן שיגרו כוחות של אסד יותר מ-800 פגזים וטילים לעבר מעוזי המורדים באזורים האלה.

שלשום, יממה לאחר הפסגה המשולשת בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא טורקיה רג'יפ ארדואן ונשיא איראן חסן רוחאני בטהראן, דיווחו גורמי אופוזיציה בסוריה על הפצצות כבדות של חיל האוויר הרוסי באזור אידליב שבצפון המדינה. בפסגה המשולשת קרא הנשיא האיראני לקהילה הבינלאומית "לשים גבול למתקפות של ישראל בסוריה" ואמר ש"אסור שייפגעו אזרחים בלחימה באידליב". פוטין אמר כי הוא מקווה ש"לטרוריסטים באידליב יהיה מספיק היגיון להניח את הנשק ולהיכנע". ארדואן הזהיר מפני "קטסטרופה".

רוסיה הזהירה כי יהיה, לטענתה, ניסיון של המורדים "לביים התקפה כימית". מנגד, ארצות הברית הצהירה לפני יומיים כי יש לה מידע שאסד כבר מכין נשק כימי לשימוש. ההסלמה הצפויה באידליב בימים הקרובים עלולה להיגרר עד כדי מאבק ראש בראש בין המעצמות.

לפני כשבוע הזהיר הבית הלבן את אסד כי ארצות הברית ובעלות בריתה "יגיבו בהתאם" אם הוא ישתמש בנשק כימי נגד המורדים באידליב. "ארצות הברית בוחנת מקרוב את המצב באידליב, היכן שמיליוני אזרחים חפים מפשע נמצאים בסכנה ממתקפה של משטר אסד, שמגובה ברוסיה ובאיראן", הזהיר הבית הלבן.