צילום ארכיון: אי-פי

שר החוץ הפלסטיני על הפסקת הסיוע לאונר"א: "מתקפה על העם הפלסטיני והחוק הבינ"ל"

ריאד אלמלכי תקף את ארצות הברית בישיבה מיוחדת של הליגה הערבית. שרי החוץ של המדינות הערביות הזהירו מפני פגיעה בסוכנות הפליטים הפלסטינית
רועי קייס
11 בספטמבר 2018
11:11
עודכן ב 17:55

שר החוץ הפלסטיני ריאד אלמלכי תוקף היום (שלישי) את ארצות הברית בעקבות כוונתה להפסיק את מימונה של סוכנות אונר"א. בישיבה מיוחדת במסגרת פתיחת המושב ה-150 של הליגה הערבית בקהיר, אמר אלמלכי כי ארצות הברית "תוקפת את העם הפלסטיני ואת החוק הבינלאומי". 

לאחר מכן נועד ריאד אלמאלכי עם מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אלריט, ושוחח עמו על ההחלטות האמריקניות האחרונות ביחס לפלסטינים. אלמאלכי אמר כי מהלכי הממשל פוגעים בסוגיה הפלסטינית ומיייצגים הטיה אמריקנית ברורה לטובת הכיבוש הישראלי, כלשונו. עוד אמר כי "ארצות הברית מאמצת לחלוטין את עמדותיה של ממשלת ישראל וכי יש בכך התגרות ברורה בתהליך השלום ובהחלטות האו"ם".

שרי החוץ של המדינות הערביות הזהירו מפני פגיעה בסוכנות הפליטים הפלסטינית, אונר"א. בהודעת הסיכום שיצאה בתום הכינוס הביעו שרי החוץ צער על החלטת ארצות הברית לעצור את המימון לאונר"א והזהירו מפני ההשלכות של הגירעון בתקציב הסוכנות.

בהודעה נמסר כי אונר"א צריכה להמשיך ולמלא את חובותיה כלפי יותר מחמישה מיליון פליטים פלסטינים, בהתאם למנדט שניתן לה מהאו"ם, וכי זוהי אחריות בינלאומית מדינית משפטית ומוסרית. "השמירה על אונר"א משמעה כיבוד זכותם של הפליטים לחיות חיים של כבוד וסוגיית הפליטים הפלסטינים היא אחת מסוגיות הסדר הקבע שאמורה להיפתר על בסיס החלטות האו"ם ובראשן החלטה 194 ויוזמת השלום הערבית, המבטיחה לפליטים את זכות השיבה ופיצויים", נמסר בהודעה.

לדיונים בכינוס שרי החוץ של הליגה הערבית הגיעה גם משלחת מהרשימה המשותפת שכללה את חברי הכנסת אחמד טיבי וג'מאל זחאלקה. הם נפגשו אמש עם מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אל-ר'יט, ודנו עמו בחוק הלאום, השלכותיו וסכנותיו. גם סוגיית ההתערבות של איראן בענייני מדינות האזור צפויה לעלות לדיון בדיונים.

בהודעת משרד החוץ האמריקני לפני כשבועיים נאמר כי ארגון אונר"א נמצא במשבר כבר שנים רבות. הגירעון הכספי של אונר"א מוערך בכ-174 מיליון דולרים. דוברת משרד החוץ בוושינגטון הת'ר נאוארט אמרה כי הארגון פגום בלי תקנה וכי וושינגטון אינה מוכנה עוד לשאת בנטל, שאינו שוויוני. באונר"א הביעו צער ואכזבה מהחלטת הממשל. דובר הארגון, כריס גאנס דחה בתוקף את הקביעה כי בתי הספר, מרכזי הבריאות ומרכזי הסיוע "פגומים בלי תקנה".

ברקע, ארצות הברית מגבירה את הלחץ על הפלסטינים: משרד החוץ האמריקני הודיע אתמול כי נציגות אש"ף בוושינגטון תיסגר. בהצהרה שפרסם המשרד, נטען כי סגירת הנציגות נובעת ממהלכי הפלסטינים נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג, וכן מדחיית ההנהגה את התוכנית האמריקנית וסירובה לנהל משא ומתן.

"התרנו למשרד לפעול כל עוד הוא פעל לקידום השלום בין ישראל לפלסטינים, אולם הארגון לא הראה שום התקדמות לעבר משא ומתן משמעותי, להיפך. הממשל ממשיך להאמין כי שיחות ישירות הן הדרך היחידה להתקדם. לא חדלנו ממאמצינו להשיג שלום יציב במזרח התיכון", נכתב בהודעה האמריקנית.

במשרד החוץ של תורכיה הגיבו להחלטה ואמרו כי סגירת משרדי אש"ף בוושינגטון משקפים את אובדן הנייטרליות של הממשל בכל הקשור לתהליך השלום. דובר משרד החוץ התורכי תיאר את ההחלטה כמדאיגה וציין כי זהו סימן נוסף לכך שארצות הברית איבדה את תפקידה כמתווכת אובייקטיבית בתהליך המדיני וכי יש בכך משום עידוד להריסת המאמצים לפתרון שתי המדינות. כמו כן מסר, כי תורכיה תמשיך לעמוד לצד הפלסטינים ולתמוך במאמציהם הבינלאומיים למצוא פתרון צודק לסוגיה הפלסטינית.