צילום: שאטרסטוק

ביה"ד הפלילי הבינ"ל מגיב לבולטון: "נמשיך לעבוד ללא מורא"

ה-ICC היושב בהאג התייחס לאמירתו של היועץ לביטחון לאומי האמריקני, לפיה מדובר ב"גוף גוסס" שנחשב כמת עבור ארצות הברית
רויטרס ודנה בן שמעון
11 בספטמבר 2018
12:28
עודכן ב 13:53

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC) הגיב היום (שלישי) לאיום שהשמיע אתמול היועץ לביטחון לאומי האמריקני, ג'ון בולטון, לפיו מדובר ב"גוף גוסס" שנחשב כמת עבור ארצות הברית. בית הדין העצמאי היושב בהאג מסר כי הוא "ימשיך בעבודתו ללא מורא". בית הדין הדגיש כי העקרון המנחה אותו הוא שלטון החוק, לאחר שבולטון איים לנקוט בסנקציות נגדו אם יפתח בחקירה נגד פעילות ארצות הברית באפגניסטן. 

צרפת הודיעה היום כי היא מגבה את בית הדין הפלילי הבינלאומי. בהודעה מטעם ממשלת צפת צויין כי המוסד חייב לפעול בצורה עצמאית וללא משוא פנים. גם משרד החוץ של גרמניה פרסם ציוץ תמיכה בבית הדין בחשבון הטוויטר שלו. "מאז 2002, בית הדין ממלא את תפקידו במקרים החמורים ביותר לפי החוק הבינלאומי. אנו מחויבים לפעילותו של בית הדין – במיוחד כאשר הוא נמצא תחת אש", נכתב בהודעת משרד החוץ הגרמני. 

"בית הדין הוא התקפה בינלאומית על החוקה האמריקנית, באפשרותו להגיש כתבי אישום נגד כל אחד, גם נגד אנשי צבא", אמר אתמול בולטון בנאום בפני ארגון שמרני. "בית הדין בהאג נכשל לחלוטין במניעת פשעי מלחמה ברחבי העולם" הוסיף היועץ לביטחון לאומי. "לא נשתף פעולה, ניתן לו למות. הייתה הצעה שבית הדין הבינלאומי בהאג יחקור בנייה בהתנחלויות. לעולם נעמוד לצד ישראל - לכן החלטנו לסגור את משרדי אש"ף בוושינגטון".בשנה שעברה אמרה התובעת הראשית של בית הדין, פאטו בנסודה, כי ישנו יסוד סביר להאמין שבוצעו פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות באפגניסטן על ידי כל הצדדים המעורבים, בהם כוחות צבא ארצות הברית וה-CIA. בולטון איים כי אם חקירה כזו אכן תיפתח, ארצות הברית תאסור את כניסתם של חוקרי ותובעי בין הדין למדינה.

הפלסטינים פנו ל-ICC בדרישה לחקור את פינוי חאן אל-אחמר: "טיהור אתני"

הפלסטינים הודיעו היום (שלישי) כי פנו לתובעת הראשית של בית הדין הפלילי הבינלאומי בדרישה לחקור את פעולותיה של ישראל בחאן אל-אחמר, מאחז בדואי באזור כפר אדומים העומד לפני פינוי. "מדובר בגירוש ובטיהור אתני, ביקשנו מהתובעת לפגוש את נציגי חאן אל-אחמר ולעצור את הגירוש. ישראל מקדמת משטר של קולוניאליזם ודיכוי", אמר בכיר הרשות הפלסטינית סאאב עריקאת במסיבת עיתונאים ברמאללה. הוא ציין כי הרשות תמשיך להגיש בקשות נוספות לביה"ד הבינ"ל בנוגע להחלטות השונות שקיבל הנשיא טראמפ בעניין ירושלים, סוכנות הפליטים הפלסטינים אונר"א ונושאים נוספים. "ארהב מאיימת על ביה"ד הבינ"ל, ואנחנו חושבים שמי שדואג מפני בתי המשפט עליו לדאוג קודם כל לא לבצע פשעים", אמר.