בכיר איראני: תוכנית הגרעין תואץ אם ההסכם יקרוס

יו"ר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, עלי אכבר סלאחי, השמיע איום מרומז לישראל מפני "השלכות קשות" למי שינסה לפגוע שוב במדעני גרעין איראנים
סוכנויות הידיעות
11 בספטמבר 2018
14:59

יו"ר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, עלי אכבר סלאחי, אמר היום (שלישי) כי הוא מקווה שהסכם הגרעין בין איראן והמעצמות יוותר על כנו, אך הזהיר כי אם זה לא יקרה, תכנית הגרעין תהיה "במצב הכי חזק שהיא אי פעם הייתה בו." בראיון לסוכנות הידיעות AP הוא גם השמיע איום מרומז לישראל מפני "השלכות קשות" למי שינסה לפגוע שוב במדעני גרעין איראנים, לאחר שבעבר יוחסו פגיעות כאלה לישראל.

לפני כחודש חודשו הסנקציות נגד איראן, שבוטלו עם חתימת הסכם הגרעין ב-2015. בהודעה מטעמו על חידוש הסנקציות נגד איראן, הוסיף נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שהוא פתוח לדון עם האיראנים בניסוח הסכם גרעין חדש. בכיר בממשל האמריקני התייחס לחידוש הסנקציות ואמר כי בדרך זו מקווה וושינגטון להניא את טהראן מתמיכה בטרור – ולחזור לשולחן הדיונים.

גורם ישראלי בכיר התייחס לנושא ואמר כי "אנחנו רוצים שינוי מדיניות, אך אין לדעת תוך כמה זמן זה יקרה". לדבריו, "הפטיש היחידי שיש זה הכלכלי. בעזרתו, יש סיכוי טוב שאיראן תרד על ברכיה. איראן כעת חלשה, נחלשת ובהיסטריה". בתוך כך בכירים בישראל מעריכים שהדבר לא יוביל לחילופי שלטון באיראן.