משרד החינוך האמריקני
צילום: אי.אף.פי

משרד החינוך האמריקני: אנטי-ישראליות תיחשב כאנטישמיות

המשרד הורה לפתוח מחדש תלונה מ-2014 נגד אוניברסיטה בניו ג'רזי ש"איפשרה אווירה עוינת נגד יהודים" - ובכך ההגדרה תורחב לזו המקובלת במשרד החוץ של ארצות הברית. הארגונים הציונים בירכו, אחרים טוענים כי מדובר בפגיעה בחופש הביטוי
עמיחי שטיין
12 בספטמבר 2018
10:15

משרד החינוך האמריקני מרחיב את הגדרת האנטישמיות: המשרד פתח אתמול (שלישי) מחדש תלונה נגד אוניברסיטת ראטגרס שבניו ג'רזי, בעקבות שורה של תקריות אנטישמיות ואנטי-ישראליות. מדובר בתלונה שהוגשה בתקופת הנשיא הקודם, ברק אובמה, על כך שהאוניברסיטה אפשרה "אווירה עוינת נגד יהודים".

משמעות ההחלטה היא שמשרד החינוך מרחיב את הגדרות האנטישמיות לאלו המקובלות במשרד החוץ האמריקני, כך שהוא יחקור כעת גם אירועים אנטי-ישראלים ופרו-פלסטינים תחת ההגדרה של אנטישמיות. זאת, בשל העובדה שחלק מהארגונים טוענים כי כל היהודים אחראים למעשים שמבצעת ישראל ועושים לה דה-לגיטימציה. 

במכתב שנשלח לארגון ציוני אמריקה, שהגיש את התלונה בשנת 2014, נכתב כי נכתב כי החקירה תיפתח מחדש לא בגלל חופש דת אלא בגלל חשד לאפליה נגד קבוצה אתנית. בין השאר ייחקר אירוע פרו-פלסטיני שהתקיים בקמפוס, במסגרתו רק יהודים חויבו לשלם עבור הכניסה, כך על פי הארגון.

כמה ארגונים בארצות הברית טענו כי מדובר בהגבלה על חופש הביטוי. בין השאר אמרו פעילים ערבים-אמריקנים שהממשל הכריז על הנושא הפלסטיני כאנטישמי. מנגד חלק מהארגונים הציונים והיהודים בארצות הברית בירכו על ההחלטה.