לוחם חיזבאללה
צילום: אי-פי

"ארה"ב חששה שישראל לא תוכל להגן על עצמה מול חיזבאללה"

בספרו החדש על ממשל טראמפ, טוען העיתונאי בוב וודוורד כי בבית הלבן חששו ממהלך של ארגון הטרור הלבנוני שיגרור אותם ל"מלחמה נוראית במזרח התיכון". לדברי גורמים אמריקנים שצוטטו בספר, לחיזבאללה יש כ-150 אלף רקטות שמערכות ההגנה של ישראל לא יוכלו להתמודד איתן
יותם רוזנוולד
12 בספטמבר 2018
10:45

העיתונאי בוב וודורד טוען בספרו החדש כי ארצות הברית חששה שישראל לא תוכל להגן על עצמה במקרה של מתקפה מצד חיזבאללה. מהקטע בספר העוסק בנשיא האמריקני דונלד טראמפ, וחלקים ממנו התפרסמו היום (רביעי), עולה כי גורמים בממשלו של טראמפ הביעו את חששותיהם בנושא בפברואר 2017. לטענתם, הדבר עלול לגרור את ארצות הברית ל"מלחמה נוראית" במזרח התיכון.

וודרוד תיאר תדריך שהעביר דרק הארווי, שהיה איש צוות במועצה לביטחון לאומי, בימיו הראשונים של הממשל. לפי התדריך, חיזבאללה השיג 150 אלך רקטות - עלייה ענקית לעומת כ-4,500 רקטות שהיו ברשותו במלחמת לבנון השנייה ב-2006. לפי התדריך, מערכות כיפת ברזל וקלע דוד לא היו יכולות להגן נגד מתקפה כוללת של חיזבאללה ביכולתיו הנוכחיות.

מאוחר יותר פוטר הארווי מעבודתו על ידי מי שאז היה היועץ לביטחון לאומי, הרברט מקמאסטר, שפוטר בהמשך בעצמו על ידי הנשיא טראמפ. זאת, כחלק משורת פיטורים של כמה בכירים מאז תחילת כהונתו של הממשל הנוכחי.

בנוסף לכך, בספר עולה השערה כי ייתכן ועסקת הנשק שעשה טראמפ עם ערב הסעודית במהלך מאי 2017 הגיע בעקבות הדוח של הארווי, היות שריאד הינה יריבה אזורית של טהראן. כמו כן, הספר מדגיש כי מעולם לא נחתם הסכם רשמי בין ישראל לארצות הברית בנוגע לשאלה כיצד להתמודד עם האיום מצד חיזבאללה.

בשבוע שעבר פורסמו קטעים מתוך"פחד: טראמפ בבית הלבן", ספרו החדש של חושף פרשת ווטרגייט, בוב וודוורד, בנוגע לנשיא דונלד טראמפ והממשל הנוכחי. בין השאר, בספר נחשף כי טראמפ זעם על התובע הכללי ג'ף סשנש משום שפטר את עצמו מחקירת המעורבות הרוסית במערכת הבחירות בארצות הברית. וודוורד קובע כי טראמפ לעג למבטא של סשנש, וכינה אותו "מפגר" ו"דרומי טיפש".

בפרק אחר של הספר, ג'ון דאווד, שייצג את טראמפ במשך תשעה חודשים, טוען כי טראמפ "היה יוצא אידיוט" אם היה מגיע להעיד בחקירה של רוברט מולר סביב המעורבות הרוסית בבחירות. על ראש הסגל של הבית הלבן, ג'ון קלי, נכתב בספר כי הוא הרבה לאבד את קור הרוח שלו בגלל טראמפ. באחד המקרים המתוארים בפרק המדובר, הוא טען בפני עוזריו שטראמפ "אידיוט", ש"חסרים לו ברגים", ושהמשרה בבית הלבן היא "העבודה הגרועה ביותר בחייו".