אתר משרד המודיעין האיראני
צילום: אי-פי

דיווח: איראן ניהלה "מבצע ריגול רחב" נגד מתנגדי המשטר במדינה ובאירופה

לפי חוקרים של חברת צ'ק פוינט, המשטר בטהראן דאג להחדיר תוכנות מעקב במכשיריהם של כורדים ותומכי דאעש: "היכולות והמוטיבציה קיימות אצל גורמי שלטון, בהם משמרות המהפכה"
עמיחי שטיין
12 בספטמבר 2018
11:35

חוקרי הסייבר של חברת צ'ק פוינט חשפו היום (רביעי) מבצע ריגול שניהל המשטר האיראני נגד מתנגדיו, הן בתוך המדינה והן באירופה. לפי הדיווח, מדובר בין השאר בכורדים ובמי שהוגדרו כתומכים בדאעש.

מהמידע שבידי החוקרים עולה כי 240 משתמשים שוכנעו להתקין אפליקציה או להיכנס ללינקים שבאמצעותם הותקנו במכשיריהם תוכנות המאפשרות מעקב צמוד. כך, התאפשר לשלטון בטהראן לאתר מיקום גיאוגרפי שלהם, להקליט קול ולצלם תמונות, להוריד את רשימת אנשי הקשר ואת ההודעות שעל המכשיר, לקבל תמונות וסרטים ועוד.

החוקרים הסבירו עוד כי המשתמשים פותו להיכנס לאתרים ולאפליקציות מזוייפות שפותחו במיוחד לצורך זה, וכוונו לעבר יעד הריגול. לדבריהם, היכולות הללו, ועצם המוטיבציה לערוך מבצע ריגול רחב שכזה, קיימות אצל "גורמי שלטון רשמיים", ובהם משמרות המהפכה ומיניסטריון המודיעין האיראני.

לפני כחודש הודיע שר המודיעין האיראני, מחמוד אלאבי, כי כוחות הביטחון במדינה עצרו עשרות מרגלים שפעלו בגופים ממשלתיים. אלאבי לא ציין מתי נערכו המעצרים או עבור אילו מדינות עבדו המרגלים, אך הוא הדגיש כי רבים מהעצורים מחזיקים באזרחות כפולה.

בחודש יולי פרסמה רשת NBC האמריקני כי האקרים איראנים הכינו תשתית להתקפת סייבר נרחבת, שתכוון נגד תשתיות בארצות הברית ובאירופה, כמו גם חברות פרטיות. לפי הפרסום מתקפה כזו עלולה לכלול, בין השאר, פגיעה ברשתות חשמל ומים. גורמים אמריקנים שצוטטו בדיווח אמרו כי ארצות הברית כבר החלה להזהיר את בעלות בריתה מפני האפשרות שטהראן תבצע מתקפת סייבר נרחבת.

בתוך כך, בשבוע שעבר דיווח המגזין האמריקני "פוריין פוליסי" כי בשנים האחרונות ישראל חימשה ומימנה 12 התארגנויות של המורדים בדרום סוריה, שמנעו מלוחמים שנתמכים בידי איראן ובידי ארגון המדינה האסלאמית להשתלט על עמדות ליד הגבול עם ישראל. הדיווח מסתמך על דברי מפקדים ופעילים באותן התארגנויות מורדים.