בנימין נתניהו ויעקב נגל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מקורבי נתניהו, איריס שטרק ויעקב נגל, פרשו מהוועדה למינויים בכירים

כנגד מינויים של השניים הוגשה עתירה לבג"ץ בטענה כי מדובר במקורבים לנתניהו. שטרק שנבחרה לתפקיד נשיאת לשכת רואי החשבון אמרה כי תקדיש את כל זמנה ומרצה לחיזוק מעמד רואי החשבון בישראל כפי שהתחייבה לבוחריה. נגל ביקש הבוקר גם הוא ממזכיר הממשלה לשחררו מהתפקיד
גילי כהן
12 בספטמבר 2018
12:41

מקורבי ראש הממשלה, איריס שטרק והפרופסור יעקב נגל הודיעו על פרישתם מוועדת גולדברג לאישור מינויים בכירים. יעקב נגל, שהיה היועץ לביטחון לאומי, הגיש בערב ראש השנה מכתב התפטרות למזכיר הממשלה צחי ברוורמן מהוועדה ואיריס שטרק הודיעה על כך הבוקר (רביעי). נגד מינויים של השניים לוועדה כנציגי ציבור הוגשה עתירה לבג"ץ ובעקבותיה הוקפאו דיוני הוועדה. בכך נסללת הדרך למינוי הרמטכ"ל ומפכ"ל המשטרה הבאים.

במכתבו כותב נגל כי מאז אישור המינוי בממשלה התחולל סביבו מחול שדים שהסתיים בשלב זה בדיון בבג"ץ בשבוע שעבר. לדבריו, במשך למעלה מ-40 שנות שרותו בצה"ל, במשרד הבטחון ובמשרד ראש הממשלה צבר נכס אחד עיקרי והוא שמו הטוב. "שמחתי לראות ששופטי בג"ץ מצאו לנכון להדגיש שבאופן אישי לא דבק בי שום רבב "והפגם" היחיד שמעיב על מינויי הוא העובדה שתפקידי כראש המל"ל בפועל היה משרת אמון מטעם ראש הממשלה ולכן הוא מרמז על קרבתי אליו ועל היותי "עושה דברו", זאת במיוחד לאור העובדה כי גם מאז שסיימתי את תפקידי במל"ל הטיל עלי ראש הממשלה משימה לאומית נוספת - הטיפול בחוק השואה הפולני ביחד עם עו"ד צ'חנובר".


נגל מוסיף במכתבו וטוען  כי הטענות נגד מינויו לחברות בוועדה הן אבסורד וחוסר היגיון, אך ביקש לפרוש מהוועדה "כדי שלא לעכב מינויים חשובים שהועדה המכובדת אמורה לדון בהם בחודשים הקרובים".

בתגובה ראשונה על פרישתו מהוועדה אמר יעקב נגל לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב': "אני לא העניין, ביקשו ממני להתנדב ויש סימן שאלה שלא קשור בי, אלא לתפקידי כראש המל"ל. נעלבתי מידידי רב השנים, פרופ' עוזי ארד, שאמר שהמינוי הפך אותי לחותמת גומי. איתי הוא לא דיבר. הייתי מצפה מהתנועה לטוהר המידות שקודם כל תבחן את מידותיה. היועמ"ש חשב שהמינוי שלי ראוי אבל גם הוא היה מזכיר הממשלה. יו"ר התנועה לטוהר המידות מונה בזמנו לראש המל"ל, ואז הוא לא מצא בזה בעיה".

איריס שטרק שנבחרה בשבוע שעבר גם לתפקיד ראש לשכת רואי החשבון אמרה היום בהודעה שפרסמה כי בחירתה תדרוש השקעה של  מירב הזמן והמרץ למען ציבור רואי החשבון בישראל. לדבריה, יש בכך אחריות גדולה, שדורשת מחויבות רבה להוביל שינויים משמעותיים שעליהם התחייבה לבוחריה במהלך הקמפיין לנשיאות הלשכה.

שטרק ציינה כי הסכמתה לכהן בוועדה נבעה מתוך תחושת השליחות הציבורית והרצון לתרום לתהליכי קבלת החלטות משמעותיים לחברה ולכלכלה, על בסיס הידע והניסיון הרב שנצבר במשך שנים של עשייה מקצועית וציבורית ובמטרה לסייע לציבור. לדבריה, היא תמשיך לעשות זאת בפעילותה, כאשר כעת תתמקד בתפקידה החדש והוולנטרי כנשיאת לשכת רואי חשבון. "מירב זמני ומרצי יושקעו כעת בעבור מגזר רואי החשבון", אמרה שטרק. 

בשבוע שעבר הקפיא בג"ץ זמנית את מינויים של שטרק ונגל לחברים בוועדה ובשל כך היא אינה יכולה להתכנס עד להודעה חדשה. דבר שעלול לעכב את מינוי התפקידים הרגישים. על פי לוחות הזמנים הנוכחיים, לא תתקבל תשובת המדינה עד אוקטובר, ורק לאחר מכן יוחלט אם להפוך את הצו שהוצא היום ולקבל את העתירה, או לאפשר לוועדה להמשיך בעבודתה.

באחרונה העריכו גורמים במערכת הפוליטית כי השניים יאלצו לפרוש מהוועדה. זאת מתוך הבנה שאם לא יהיה צעד יזום של שינוי, בג"ץ יכול להורות על שינוי בהרכב הוועדה ואז גם להורות לנתניהו שלא להצביע לחברים אחרים. כמו כן, ההערכה במערכת הפוליטית היא כי נתניהו ייאלץ לוותר על שני מקורביו בוועדת המינויים כדי להימנע משיתוק הוועדה שעלול להביא להארכת כהונתו של רב ניצב רוני אלשיך.

בתנועה לטוהר המידות שעתרה לבג"ץ נגד המינויים אמרו כי טוב עשו שטרק ונגל שהפנימו את הערות שופטי בג"ץ ובחרו להתפטר מוועדת גולדברג מבלי להמתין לפסק דין שיחייב אותם לעשות כן. "יש להצר על כך שהפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה התגייסו להגן על מינויים כה בלתי ראויים, לוועדה האמונה על בדיקת המועמדים לתפקידים החשובים ביותר במערכת הציבורית. יש לקוות שלהבא יהיה ברור למקבלי ההחלטות כי נציגו של ראש הממשלה איננו יכול לשמש נציג מטעם הציבור".