אלון חסן בבית המשפט
צילום: פלאש 90

אלון חסן עתר לבג"ץ בדרישה שיורה למדינה לחזור בה מהערעור על זיכויו

בעתירה שהגיש ביחד עם בן דודו, דוד חסן, טוען יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד לשעבר כי התנהלות הפרקליטות בתיק הייתה שערורייתית וחייבת להדאיג כל אזרח שוחר צדק בישראל
אמוץ שפירא
12 בספטמבר 2018
14:11

יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד לשעבר, אלון חסן ובן דודו דוד חסן עתרו היום (רביעי) לבג"ץ בדרישה שיורה ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה לחזור בהם מהערעור שהגישו על זיכויים לבית המשפט העליון.

בעתירה טוענים השניים כי התנהלות הפרקליטות בתיק הייתה שערורייתית והיא חייבת להדאיג כל אזרח שוחר צדק בישראל. עוד נכתב כי לנוכח הממצאים המדהימים, כלשונם, שעלו בבית המשפט המחוזי, מחויב היה שהפרקליטות תעשה חשבון נפש שמא נעשה להם עוול גדול שהתבסס על עובדות כל כך מופרכות. במקום זאת, נכתב בעתירה, התחפרה המדינה בעמדותיה, התעלמה מהביקורת של בית המשפט והוסיפה פגיעה קשה בהם עם הגשת הערעור.

אלון חסן ובן דודו טוענים בעתירה כי שמי שניהל את החקירה היה קצין משטרה מושחת כלשונם - ערן מלכה - שהיה לו אינטרס מובהק לדבריהם להגשת כתב האישום וזאת כדי שיחלוק עם עורך הדין רונאל פישר את שכר הטרחה.

לפני כארבעה חודשים ערערה המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, לבית המשפט העליון, על דעת פרקליט המדינה שי ניצן, על זיכויים של אלון חסן ושל בן דודו, דוד חסן, מכל העבירות שיוחסו להם בבית המשפט המחוזי בבאר שבע. 

המדינה הדגישה כי עיקרו של הערעור הוא בטענה לפיה המעשים שבית המשפט המחוזי קבע כי בוצעו על ידי אלון ודוד חסן מקיימים עבירות של מרמה והפרת אמונים של עובד ציבור וכן מרמה והפרת אמונים בתאגיד. נטען כי אלון חסן שימש במועד ביצוע העבירות כיו"ר ועד עובדי ציוד מכני בנמל אשדוד, תפקיד שהקנה לו מעמד מיוחד וכוח והשפעה עצומים בנמל ובקרב עובדי הנמל. דוד חסן שימש במועד ביצוע העבירות כמנהל בכיר בחברת "דנה לוגיסטיקה", חברה שפעלה בתחומי הנמל.

בסוף חודש מארס זיכה בית המשפט המחוזי בבאר שבע את אלון חסן מכל האישומים במשפט השוחד נגדו. חסן, יחד עם מנכ"ל הנמל לשעבר שוקי סגיס ודוד חסן, הואשמו שניהלו מערכת של סחיטה באיומים, וניצלו לשם כך את הנמל. כך, על פי האישומים, גרפו השניים עשרות מיליוני שקלים בתוך שלוש שנים בלבד.  

אלון חסן הואשם בלקיחת ובקשת שוחד, סחיטה באיומים, עבירות מס ועבירות נוספות. לשוקי סגיס יוחסו עבירות במרמה, הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה. דוד חסן, הואשם בעבירות של קשירת קשר לשוחד והלבנת הון, סחיטה באיומים.