נפגעי מתקפה כימית בסוריה
צילום: אי-פי

האו"ם: משטר אסד השתמש בגז כלורין עשרות פעמים

לפי דוח הארגון בנושא פשעי המלחמה בסוריה, מאז 2013 תועדו 39 מקרים של שימוש בגז כלורין בסוריה, ורק השנה תועדו שלושה מקרים של שימוש בכלורין נגד ריכוזי מורדים ברוטה ואידליב. במקביל, רוסיה ואסד ממשיכים במבצע הצבאי נגד מעוז המורדים באידליב
יותם רוזנוולד
12 בספטמבר 2018
17:31

במסיבת עיתונאים של האו"ם שנערכה היום (רביעי) בנושא פשעי מלחמה בסוריה פורסם דוח הארגון העוסק בשימוש בנשק כימי במהלך מלחמת האזרחים במדינה. לפי ממצאי הדוח, משטר אסד עשה שימוש בגז כלורין נגד ריכוזי מורדים ברוטה ובאידליב.

לפי הדוח, האו"ם תיעד שלושה מקרים רק השנה, בהם עשה המשטר הסורי שימוש בגז כלורין. מאז שנת 2013 תועדו סך הכל 39 מקרים בהם נעשה שימוש בגז כלורין בסוריה, מהם 33 מקרים מיוחסים למשטר אסד.

הדוח מתייחס גם לפעולותיה הצבאיות של טורקיה במסגרת הלחימה בסוריה. לפי האו"ם, חלק מההפצצות האוויריות שביצעה אנקרה היו בניגוד לחוק הבין-לאומי.

בשבוע האחרון רוסיה וצבא אסד מבצעים תקיפות נרחבות נגד מעוז המורדים באידליב, ועשרות אלפי תושבי כבר נעקרו מבתיהם בעקבות הלחימה באזור. גורמים בשורות המורדים בסוריה אומרים כי טורקיה הגבירה את הסיוע הצבאי למורדים באזור אידליב, כדי לעזור להם לעמוד במתקפה של צבא אסד, רוסיה והמיליציות הפרו איראניות.

בארצות הברית כבר הביעו חשש מפני שימוש נוסף של אסד בנשק כימי, במסגרת המבצע הצבאי כעת באידליב, ואף הזהירו את המשטר הסורי שימוש בנשק כימי ייענה בתגובה אמריקנית. מנגד, במוסקבה טוענים כי קיים חשש שהמורדים יביימו תקיפה כימית.

שר החוץ של צרפת ז'אן איב לה דריאן אמר היום כי הפעילות הצבאית שמובילים משטר אסד, רוסיה והכוחות האיראניים במחוז אידליב עלולה להוביל לפשעי מלחמה. עוד ציין שר החוץ הצרפתי כי יש להקדיש מאמצים לסיוע הומניטרי עבור האזרחים שיהיו עקורים כתוצאה מההפצצות.