תושבים בדרום מזרח ארה"ב מתפנים
צילום: אי-פי

"אל תעמדו בדרכה": כמיליון תושבים קיבלו הוראה להתפנות בגלל הוריקן פלורנס

בארה"ב ממשיכים להיערך לקראת הסופה הגדולה, שצפויה לפגוע בדרום מזרח המדינה, שם תושבים כבר החלו להתפנות. "אנחנו מוכנים, אבל בסופות בסדר גודל כזה דברים רעים יכולים לקרות" אמר טראמפ
נתן גוטמן, שליח כאן חדשות לצפון קרוליינה
12 בספטמבר 2018
19:47

בארצות הברית ממשיכים להיערך לקראת הוריקן פלורנס, שצפוי להגיע לאזור דרום מזרח המדינה מחר (חמישי). בדרום קרוליינה ובצפון קרוליינה תושבים כבר החלו להתפנות מבתיהם, מחשש להצפות. יותר ממיליון תושבים קיבלו אזהרת פינוי.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר היום: "אל תעמדו בדרכה של הסופה, ואל תשחקו משחקים. זו סופה גדולה, אולי מהגדולות שנראו אי פעם. אנחנו רוצים שכולם יהיו מוגנים, ואנחנו מוכנים עם מזון וציוד רפואי. למרות זאת, דברים רעים יכולים לקרות כשמדובר בסופה בסדר גודל כזה".

הסנאטור הדמוקרטי ג'ף מרקלי חשף היום מסמך שמראה כי ממשל טראמפ העביר כמעט 10 מיליון דולר מהסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום (Fema) אל הסוכנות הפדרלית להגירה (ICE). מרקלי התראיין לרשת CNN ותקף את ממשל טראמפ על שהעביר את הכספים בפתחה של עונת ההוריקנים. 

משרד החוץ הישראלי פרסם אזהרה לישראלים השוהים בדרום מזרח ארצות הברית: ״יש לעקוב אחר הנחיות מרכז ההוריקן הלאומי של ארצות הברית בדבר מסלול התנועה של הוריקן פלורנס, ולהישמע להוראות הרשויות המוסמכות במקום".

שדה התעופה בקרוליינה הדרומית ייסגר היום עקב התקרבותו של ההוריקן לחוף המזרחי, וחברות תעופה החלו לבטל את טיסות הפנים שלהן בתוך ארצות הברית. חזאים ופוליטיקאים התחננו בפני הציבור להתייחס ברצינות לאזהרות, ולא חסכו במילים על מנת להבהיר את גודל האיום.

ההוריקן שהוגדר גם כ"בעל פוטנציאל לקטסטרופה", נמצא כעת בדרגה 4 ומלווה ברוחות הנעות במהירות של כ-225 קמ"ש. הוא צפוי להתחזק לדרגה 5. זו הפעם הראשונה זה עשורים שסופה כה עוצמתית תפגע ישירות בקרוליינה הצפונית. רוחות עזות וגלים מאסיביים צפויים להכות בחופי וירג'יניה, קרוליינה הצפונית וקרוליינה הדרומית, עוד לפני שהסופה תגיע במלוא עוצמתה. ב-36 השעות הקרובות, עם פגיעתה, צפויים ימים של גשם זלעפות והצפות קשות. במקרה שהסופה תכה ביבשה, צפויים גם שיטפונות עזים.