הפגנה באיראן נגד ארה"ב וישראל
צילום: אי-פי

ארה"ב: "מתחילים לאבד את הסבלנות כלפי איראן"

השגרירה האמריקנית לאו"ם, ניקי היילי, אמרה בריאיון לרשת פוקס כי איראן "מרגישה את הכאב" כתוצאה מהסנקציות: "חונקים אותם עד לנקודה שבה יהיו חייבים לטפל בטילים". לדבריה, תוכנית השלום "תלויה כעת בפלסטינים"
מערכת כאן חדשות
13 בספטמבר 2018
08:03

שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, הצהירה הלילה (חמישי) בריאיון לרשת "פוקס ניוז" האמריקנית כי ארצה "מתחילה לאבד סבלנות" כלפי איראן. היילי התייחסה לסנקציות נגד הרפובליקה האסלאמית, וטענה כי איראן "מרגישה את הכאב" כתוצאה מהן.

"הם מרגישים חלשים. אנחנו חונקים אותם עד לנקודה שבה הם יהיו חייבים לתת את הדעת על הטילים הבליסטיים שלהם ועל התמיכה שלהם בטרור", הסבירה היילי. היא התייחסה גם למחאה העממית באיראן, ואמרה: "אנחנו מתמקדים כעת בעם האיראני. הם מחו, הם השמיעו קול, הם אמרו שהם רוצים חיים טובים יותר – אך בסופו של יום, אנחנו לא יכולים להרשות שלאיראן יהיו תוכניות גרעין".

ברקע המבצע הצפוי במחוז אידליב שבסוריה, השגרירה האמריקנית הזהירה את המשטר בדמשק מפני שימוש בנשק כימי: "אמרנו לסורים, לרוסים ולאיראנים – פעמיים הזהרנו אתכם שלא להשתמש בנשק כימי, פעמיים השתמשתם בו – ופעמיים הנשיא טראמפ פעל. אל תבחנו אותנו שוב, כי אני חושבת שהסיכויים מאוד נגדכם".  היא סיפקה התייחסות קצרה גם לסכסוך הישראלי-פלסטיני ואמרה כי תוכנית השלום "תלויה כעת בפלסטינים".

מוקדם יותר השבוע, יו"ר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, עלי אכבר סלאחי, אמר כי הוא מקווה שהסכם הגרעין בין איראן והמעצמות יוותר על כנו - אך הזהיר כי אם זה לא יקרה, תכנית הגרעין תהיה "במצב הכי חזק שהיא אי פעם הייתה בו". בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי, הוא גם השמיע איום מרומז לישראל מפני "השלכות קשות" למי שינסה לפגוע שוב במדעני גרעין איראנים, לאחר שבעבר יוחסו פגיעות כאלה לישראל.

לפני כחודש חודשו הסנקציות נגד איראן, שבוטלו עם חתימת הסכם הגרעין ב-2015. בהודעה מטעמו על חידוש הסנקציות נגד איראן, הוסיף נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שהוא פתוח לדון עם האיראנים בניסוח הסכם גרעין חדש. בכיר בממשל האמריקני התייחס לחידוש הסנקציות ואמר כי בדרך זו מקווה וושינגטון להניא את טהראן מתמיכה בטרור – ולחזור לשולחן הדיונים.

גורם ישראלי בכיר התייחס לנושא ואמר כי "אנחנו רוצים שינוי מדיניות, אך אין לדעת תוך כמה זמן זה יקרה". לדבריו, "הפטיש היחידי שיש זה הכלכלי. בעזרתו, יש סיכוי טוב שאיראן תרד על ברכיה. איראן כעת חלשה, נחלשת ובהיסטריה". בתוך כך בכירים בישראל מעריכים שהדבר לא יוביל לחילופי שלטון באיראן.