יירוט של כיפת ברזל
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

דיווח: סעודיה רכשה מישראל מערכת ראשונה של כיפת ברזל

לפי העיתון "אל-ח'ליג' און ליין" המתפרסם במפרץ, העסקה בוצעה בתיווך אמריקני והיא כוללת גם חילופי מומחים ורכישת מערכות נשק מתקדמות. עוד נטען כי סעודיה התחייבה בפני ישראל כי העסקה לא תסכן אותה או את בעלות בריתה
נורית יוחנן
13 בספטמבר 2018
08:37

העיתון "אל-ח'ליג' און ליין", המתפרסם במפרץ, דיווח הבוקר (חמישי) כי סעודיה רכשה מישראל מערכת ראשונה של כיפת ברזל, במסגרת התקרבות בין המדינות בעת האחרונה. לפי הדיווח, העסקה נעשתה בתיווך אמריקני.

מקורות דיפלומטיים שצוטטו בפרסום טענו כי העסקה בין ירושלים לריאד כוללת "חילופי מומחים ורכישת מערכות נשק כבד ומתקדם, בדומה לעסקאות שעשתה איחוד האמירויות". עוד צוין כי הסוללות הראשונות של המערכת יוצבו בחודש דצמבר הקרוב בגבול בין סעודיה לתימן, משם משגרים המורדים החות'ים טילים לשטח הממלכה.

כתב העיתון בירושלים, נאדר ספדי, טען כי בתחילת המגעים בין המדינות ישראל סירבה למכור למדינה ערבית את המערכת המתקדמת ליירוט טילים, מחשש לפגיעה בביטחונה. ואולם, דווח כי ארצות הברית שכנעה את ישראל, ובמסגרת העסקה הסעודים יתחייבו שהיא לא תסכן את ישראל או את בעלות בריתה.

לפני כשלושה שבועות טען חבר בפרלמנט של לבנון מטעם חיזבאללה, נוואף אל-מוסאווי,  כי סעודיה הציעה לנשיא סוריה בשאר אסד עסקה, ולפיה, המדינה מהמפרץ תממן את שיקומה של סוריה בתמורה לכך שהמשטר ינתק את היחסים עם חיזבאללה ואיראן. לדבריו, אסד דחה את ההצעה.

חבר הפרלמנט אמר את הדברים בריאיון לרשת אל-מיאדין הלבנונית. לדבריו, סעודיה הסכימה גם להישארותו של אסד בכס השלטון. אל-מוסאווי אמר כי ההצעה המדוברת היא "הודאה בתבוסה" של יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, בסוריה.