אלון קסטיאל נכנס לכלא
צילום: מאיר וקנין, פלאש 90

אלון קסטיאל ערער לבית המשפט העליון על עונשו

קסטיאל נכנס בסוף החודש שעבר לכלא חרמון והחל לשאת עונש מאסר של יותר מ-4.5 שנים בגין עבירות מין. ארגוני נשים דרשו לאחרונה דווקא להחמיר בעונשו
ורד פלמן
13 בספטמבר 2018
11:25

אלון קסטיאל, שנשלח ליותר מ-4.5 שנות מאסר בגין עבירות מין שביצע בארבע נשים, הגיש היום (חמישי) ערעור לבית המשפט העליון על חומרת עונשו. קסטיאל הורשע גם, בין השאר, בניסיון אונס ובמעשה מגונה בכוח במסגרת הסדר טיעון וכבר החל לשאת את עונשו.

קסטיאל נכנס לכלא חרמון בסוף החודש שעבר, שם יישא 57 חודשי מאסר בפועל. באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית אמרו בעקבות הגשת הערעור: ה"אחריות" שגילה קסטיאל הובילה אותו להגיש הבוקר ערעור לבית המשפט העליון על עונשו הקל מדי. הפרקליטות הייתה צריכה להגיש ערעור על גזר הדין הזה. עכשיו, כשמאוחר מדי, היא חייבת להילחם בכל הכח שלא לאפשר לקסטיאל לקבל הנחה, ולו קטנה, ולו סמלית, מהעונש שהושת עליו. זה הזמן גם לפתוח מבערים ולהביא צדק בשתי התלונות הנוספות שעומדות נגד קסטיאל ועדיין נמצאות בחקירה.  נגמר העידן שבו עברייני מין סדרתיים אך מיוחסים זכו בכל הנחה שרצו. הגיע הזמן שקסטיאל ישלם את המחיר".

לפני כחודשיים פנתה מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה, אוה מדז'יבוז', לפרקליט המדינה שי ניצן וביקשה לערער על גזר דינו של איש העסקים.

מדז'יבוז' ציינה במכתב שהעבירה כי בהסדר הטיעון נכללו ארבע נשים מבין עשרות עדויות שפורסמו, מקצתן על מעשים קשים, המעלים דפוס סדרתי. "אני פונה אליך בבקשה להגיש ערעור על קלות העונש שהוטל על קסטיאל ולדרוש מבית המשפט להחמיר עמו וליישר קו עם בקשתה המקורית של התביעה. גזר הדין המקל מעביר מסר לציבור, בעיקר לציבור הנשים שזקוקות כל כך לתמיכתה ועידודה של המערכת".

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, הביעה אכזבה מעונשו של קסטיאל: "על עבריין המין הסדרתי אלון קסטיאל נגזרו 57 חודשי מאסר במקום 96 שיכלו להיגזר עליו. זו ענישה מקלה ומקוממת. גזר הדין אינו משקף את מעשיו הסדרתיים ואת הנזק הקשה שגרם בשרשרת הפגיעות השיטתיות והמפלצתיות שלו".

כתב האישום נגד יזם הנדל"ן הוגש בדצמבר 2016 בגין אונס של שתי נשים, ניסיונות אונס ומעשים מגונים. לאחר חודשיים, נמחק אישום אונס אחד משום שחלה עליו התיישנות. 12 נשים התלוננו נגד קסטיאל במשטרה, אך רק מיעוטן נכנסו לכתב האישום.