קריסת מנוף ברמת גן
צילום: פלאש 90

משרד העבודה: עלייה של 30% תוך שנה במספר ההרוגים בתאונות בנייה

ראש מנהל הבטיחות במשרד הציג את הנתונים באופן חריג בדיון פגרה מיוחד של ועדת העבודה והרווחה בכנסת על התאונות בענף הבנייה
יובל אגסי
13 בספטמבר 2018
12:01

נציג של משרד העבודה והרווחה נקב היום (חמישי) בנתוני המשרד, שלפיהם חלה עלייה של 30% במספר ההרוגים בתאונות בנייה בחציון הראשון של 2018, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. ראש מנהל הבטיחות במשרד, ארז מימון, אמר את הדברים בדיון פגרה מיוחד של ועדת העבודה והרווחה של הכנסת על מצב תאונות הבנייה.

"סיימנו את החציון הראשון של 2018 עם עלייה של 30% במספר ההרוגים בניתוח רב שנתי", מסר מימון. במשרד נמנעו עד כה מלפרסם בפומבי את נתוני ההרוגים בתאונות שברשותם.

בחודש שעבר נהרגו שלושה פועלי בניין בתאונות שונות באותו היום. פועל בן 35 נהרג בנפילה מפיגום בגובה ארבע קומות במושב אחיסמך, ולפניו נהרגו שני פועלי בניין כבני 30 לאחר שנפלו מגובה באתר של חברת "אלקטרה בנייה" בראש העין.


יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, אלי אלאלוף, אמר לאחרונה בריאיון לתוכנית "כאן הערב" עם רן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב', כי תאונות הבנייה נובעות מכשל רב-מערכתי. "כל המערכות לא מעוניינות להתמודד בצורה יסודית ואמיתית עם הבעיה. אם זה הפרקליטות, המשטרה, הקבלנים, משרד העבודה, הבינוי".

"כל מהנדס יכול להגיד לך מה הולך שם. צריך להכריז על מצב חירום בענף הבנייה. צריך להכניס את כל השרים הרלוונטים. שלא רק הפיקוח יהיה אפקטיבי אלא גם הענישה. לא יכול להיות שאתה מגיע לשר והוא אומר לך 'זה מה יש לי'".