נשיאי פולין והונגריה
צילום: אי-פי

פולין: נטיל וטו על כל החלטה באיחוד האירופי נגד הונגריה

ורשה הודיעה שתתנגד לכל צעד שיינקט נגד בודפשט בעקבות מדיניות ההגירה שלה. הדבר ימנע את האפשרות להטיל סנקציות על הונגריה, מכיוון שנדרשת הסכמה מוחלטת של המדינות. משרד החוץ הפולני מסר: "הפעולות האלה רק מעמיקות מחלוקות"
עמיחי שטיין ויותם רוזנוולד
13 בספטמבר 2018
12:03

פולין הודיעה היום (חמישי) שתתנגד לכל החלטה נגד הונגריה באיחוד האירופי בעקבות מדיניות ההגירה שלה. בכך היא מונעת אפשרות להטיל סנקציות על בודפשט, מכיוון שדרושה הסכמה פה אחד של המדינות החברות באיחוד כדי לנקוט בצעד כזה. זאת לאחר שהפרלמנט האירופי הפעיל סעיף נגד הונגריה בגין פגיעה בנורמות דמוקרטיות וערכי האיחוד.

"לכל מדינה יש את הזכות הריבונית שלה לעשות רפורמות פנימיות שהיא רואה לנכון", נמסר ממשרד החוץ הפולני. "פעולות שמכוונות נגד מדינות החברות האיחוד רק מעמיקות מחלוקות, מה שמגדיל את חוסר האמון של האזרחים למוסדות האירופים".

אתמול נקט הפרלמנט האירופי בהליך משמעתי נגד הונגריה לאחר ש-448 חברי פרלמנט הצביעו בעד הפעלת סעיף 7 לחוקת האיחוד, על מה שמכונה "התעלמות בוטה נגד שלטון החוק", ו-197 התנגדו. בהמשך ייתכן ויופעלו סנקציות נגד הונגריה ותישלל זכות ההצבעה שלה בפרלמנט.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן תקף מוקדם יותר את נציגי האיחוד האירופי, בדיון מיוחד בנושא ואמר: "בכל החלטה, הונגריה לא תיעתר לניסיונות הסחטנות. הונגריה תגן על גבולותיה, תעצור את ההגירה הבלתי חוקית ותגן על זכויותיה", אמר אורבן.

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, הגיב כי "הנציבות האירופית מתנגדת להפרות של החוק בחלק ממדינות האיחוד, ותתמוך בהפעלת סעיף 7, קרי התחלת תהליך השעיה של זכויות מסוימות, בהן הזכות להצביע במוסדות האיחוד".

לסעיף 7 ישנם שלושה תתי סעיפים, במסגרתו המדינה המואשמת נקראת להסביר עצמה במועצה האירופית. שלילת זכות ההצבעה מתרחשת רק בסוף החלק השלישי של ההליך, כך שישנם עוד כמה שלבים עד שיופעלו הסנקציות.