פטרוב ובושירוב בריאיון לטלוויזיה הרוסית

החשודים בהרעלת המרגל הרוסי בבריטניה: רק טיילנו בעיר

השניים, שדומים חזותית לשני המבוקשים בממלכה, סיפרו לטלוויזיה הרוסית כי הם חוששים לצאת מבתיהם מחשש לחייהם. משרד החוץ הבריטי: "בטוחים שמדובר בקצינים בשירותי הביון של רוסיה"
יותם רוזנוולד
13 בספטמבר 2018
14:14
עודכן ב 15:26

שני אזרחים רוסים המואשמים בבריטניה בהרעלת המרגל לשעבר סרגיי סקריפל ובתו בגז עצבים, סיפרו בריאיון לטלוויזיה הממלכתית ברוסיה ששודר בצהריים (חמישי) כי ביקרו בחודש מרץ בעיר סולסברי כתיירים.


לדברי השניים, אלכסנדר פטרוב ורוסלאן בושירוב, הדומים חזותית לשני המבוקשים בממלכה המאוחדת, הם באו לראות את הקתדרלה המפורסמת של העיר, שהו בסולסברי שעה בלבד ואחר כך חזרו ללונדון. הם דחו את האשמת בריטניה כי גז העצבים שהשתמשו בו הוברח לבריטניה בבקבוק בושם. השניים אמרו שייתכן שהגיעו אל ביתו של סקריפל, אך לא ידעו היכן הוא ממוקם. לטענתם, הם חוששים לצאת מבתיהם מחשש לחייהם.

בתגובה לריאיון, ממשרד החוץ הבריטי נמסר כי "ממשלת בריטניה בטוחה שמדובר בקצינים באחד משירותי הביון הצבאיים של רוסיה, שהשתמשו בנשק כימי ברחובותיה של בריטניה". חבר הפרלמנט הבריטי מאזור סולסברי ג'ון גלן אמר כי הריאיון של החשודים אינו אמין ולא עולה בקנה אחד עם דוחות מודיעין. גלן הוסיף עקיצה על דברי פטרוב ובושירוב על כך שטיילו בעיר, ואמר כי הוא "שמח שלחשודים התאפשר ליהנות מאטרקציות התיירות שהעיר מציעה".

התביעה בבריטניה הודיעה בשבוע שעבר כי הוציאה צווי מעצר אירופיים נגד פטרוב ובושירוב, אך לא תבקש את הסגרתם משום שהחוק ברוסיה אינו מאפשר להסגיר את אזרחי המדינה.

רשויות החוק בבריטניה טענו בשבוע שעבר כי יש בידיהן די ראיות להגשת כתבי אישום נגד השניים, ולראשונה חשפו את פרטיהם. עוד נמסר כי השניים הגיעו ללונדון ממוסקבה ביום שישי ה-2 במרץ, ועזבו בחזרה לרוסיה ב-4 במרץ. הם נכנסו בעזרת דרכונים רוסיים אותנטיים, אך הם מחזיקים גם בזהויות בדויות. בנוסף, זיהום מגז העצבים מסוג נוביצ'וק נמצא בבית המלון בו שהו השניים בלונדון. משטרת לונדון גם פרסמה תמונה של בקבוק הבושם שבתוכו החזיקו החשודים בגז העצבים.