גלעד ארדן ורוני אלשיך
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ארדן הודיע: הכהונה של המפכ"ל אלשיך לא תוארך

לשכתו של השר לביטחון הפנים מסרה כי הוא נפגש עם המפכ"ל, ובישר לו שכהונתו לא תוארך שוב ותסתיים כמתוכנן בדצמבר. ארדן צפוי להציג היום במסיבת עיתונאים את המועמדים להחליפו. אלשיך: "המשימות של המשטרה הועמדו למבחן, משוכנע שהיא תמשיך לעמוד על המשמר"
מיכאל שמש ורום ליאור
13 בספטמבר 2018
14:29

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, נפגש היום (חמישי) עם המפכ"ל רוני אלשיך והודיע לו סופית שכהונתו לא תוארך. בהודעה שפורסמה מטעם לשכתו של ארדן נמסר כי הוא הודה לאלשיך על תקופת כהונתו, שבה המשטרה "התעצמה ועברה שינויים ותהליכים חשובים, ששיפרו את תפקודה ואת יכולותיה".

בהודעה נמסר עוד כי ארדן צפוי לכנס כבר אחר הצהריים מסיבת עיתונאים, שבה הוא יציג את המועמדים הסופיים לתפקיד – שמתוכם ייבחר המפכ"ל הבא. אלשיך יסיים את תפקידו בחודש דצמבר הקרוב.

בהודעת המשטרה על השיחה בין השניים נמסר כי "מפכ"ל המשטרה הודה לשר על בחירתו למפכ"ל המשטרה לפני כשלוש שנים, ועל הזכות שנפלה בחלקו לפקד ולהוביל 31 אלף שוטרים ו-33 אלף מתנדבים שאחראים על הביטחון האישי של אזרחי מדינת ישראל. המפכ"ל יסיים את כהונתו אחרי 38 שנות שירות בארגוני הביטחון בשליחות למען מדינת ישראל ואזרחיה. המפכ"ל מאחל הצלחה למי שייבחר ויעמוד לרשותו לסייע ככל שיידרש לכך".

אלשיך עצמו אמר: ״משטרת ישראל עומדת בחזית ההגנה על דמותה, צלמה, ביטחונה ויושרתה של המדינה. משימות אלה הן צו מצפונה של משטרת ישראל. הן עמדו והועמדו למבחן, ואני משוכנע שמשטרת ישראל תמשיך לעמוד על המשמר על עצמאותה של המדינה, חוסנה החברתי ואיכות חיי תושביה״.

ההודעה על אי-הארכת כהונתו של אלשיך מגיעה יום אחרי ששני מקורביו של ראש הממשלה, איריס שטרק והפרופסור יעקב נגל הודיעו על פרישתם מוועדת גולדברג לאישור מינויים בכירים. נגל, שהיה היועץ לביטחון לאומי, הגיש בערב ראש השנה מכתב התפטרות למזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, ואילו שטרק הודיעה על כך אתמול בבוקר. נגד מינויים של השניים לוועדה כנציגי ציבור הוגשה עתירה לבג"ץ ובעקבותיה הוקפאו דיוני הוועדה. בכך נסללת הדרך למינוי הרמטכ"ל ומפכ"ל המשטרה הבאים.

בתגובה ראשונה על פרישתו מהוועדה אמר יעקב נגל לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב': "אני לא העניין, ביקשו ממני להתנדב ויש סימן שאלה שלא קשור בי, אלא לתפקידי כראש המל"ל. נעלבתי מידידי רב השנים, פרופ' עוזי ארד, שאמר שהמינוי הפך אותי לחותמת גומי. איתי הוא לא דיבר. הייתי מצפה מהתנועה לטוהר המידות שקודם כל תבחן את מידותיה. היועמ"ש חשב שהמינוי שלי ראוי אבל גם הוא היה מזכיר הממשלה. יו"ר התנועה לטוהר המידות מונה בזמנו לראש המל"ל, ואז הוא לא מצא בזה בעיה".

לפני שבוע בג"ץ הקפיא  זמנית את מינויים של השניים לחברים בוועדה הבוחנת את המועמדים לתפקידים בכירים, ובהם הרמטכ"ל והמפכ"ל. משמעות הדבר היא שהוועדה אינה יכולה להתכנס עד להודעה חדשה, מה שעלול לעכב את מינוי התפקידים הרגישים.