ניצב יורם הלוי, ניצב דוד ביתן וניצב בדימוס משה אדר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מועמדי ארדן למפכ"לות: הניצבים יורם הלוי ודוד ביתן וניצב בדימוס משה אדרי

לאחר שהודיע על אי הארכת כהונתו של המפכ"ל רוני אלשיך, כינס השר לביטחון הפנים מסיבת עיתונאים והודיע על שמות המועמדים. הוא ציין כי למרות התנגדויות רבות שהיו לכך, הוא אינו מתחרט על שמינה את אלשיך לתפקיד. עם זאת, ציין כי היו לו חילוקי דעות והבדלי גישות בסוגיות שונות עם המפכ"ל
רום ליאור
13 בספטמבר 2018
17:35

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הודיע הערב (חמישי) כי מועמדיו לתפקיד מפכ"ל המשטרה הבא הם הנציבים יורם הלוי ודוד ביתן וניצב בדימוס ומנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, משה (צ'יקו) אדרי. במסיבת עיתונאים שכינס במשרדו, לאחר שהודיע הבוקר על אי הארכת כהונתו של המפכ"ל הנוכחי, רוני אלשיך, אמר ארדן כי למרות התנגדויות רבות שהיו לכך, הוא אינו מתחרט על שמינה את אלשיך לתפקיד. עם זאת, ארדן ציין כי היו לו חילוקי דעות והבדלי גישות בסוגיות שונות ומהותיות עם המפכ"ל.

"מתוך בגרות, אחריות וראיית טובת הארגון נמנעתי כמיטב יכולתי, וספגתי על כך ביקורת הרבה פעמים, מלתת ביטוי פומבי למחלוקות ביני לבין אלשיך", אמר ארדן. "הארכת מינוי אינה דבר מובן מאליו ומעולם לא הייתה. הארכת כהונה היא ההחלטה החריגה.

"היום, אחרי שלוש שנים, אני סבור שיש להשיב במשטרה את הדברים למסלולם ולמנות מפכ״ל חדש מתוך שורות הארגון. שלושת המועמדים שבחרתי הם איכותיים וראויים ואני בטוח שכל אחד מהם יוכל להצעיד את המשטרה קדימה".

במסיבת העיתונאים התייחס השר לביטחון הפנים לסערות שהתעוררו בחודשים האחרונים בהקשר להליך ההחלטה על הארכת או אי הארכת כהונת אלשיך ובחירת המועמדים לתפקיד המפכ"ל. "מי שמנסה ליחס שיקולים פוליטיים ואחרים להחלטותיי, הציבור צריך להסתכל עליו כי הוא בעל השיקולים. לאורך כל השנים האחרונות נתתי גיבוי למשטרה, אמרתי שהיא לא נוקטת איפה ואיפה ואני לא חושב שיש שיקולים פוליטיים בפעילותה. ההחלטה שלי היא מהסתכלות עמוקה וראויה של טובת המשטרה", אמר ארדן. "לא עדכנתי את ראש הממשלה או את חבריי השרים באשר להחלטה שלי, וקיבלתי בנושא זה הנחיות ברורות מהיועץ המשפטי לממשלה". 

על הדלפת בדיקות הפוליגרף של ניצבי המשטרה, שתוצאותיהן פורסמו בחדשות 10 השבוע, אמר ארדן: "בדיקות בפוליגרף הללו שתוכנן הודלף בכלל לא נעשו בקשר למירוץ למפכ"לות. ההדלפות היו של בדיקות שנעשו מתוקף חוק החדש. אני חושב שזה חמור מאוד ואני מקווה שתיפתח חקירה בנושא הזה, אבל אין להדלפות האלה משמעות מבחינתי".

על הדיווחים על קשר בין מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, לנתניהו אמר השר לביטחון הפנים: "לגבי הטענות שעלו בתקשורת לקשרים פוליטיים פסולים של קצין כזה או אחר עם גורמים פוליטיים, אני אומר בצורה הכי חדה שעשיתי את כל הבירורים. עד היום, מעבר לרכילויות, לא קיבלתי שום מידע בנושא הזה".