ארדן ואלשיך
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אלשיך למקורביו: ״הייתי נאמן לדרכי הערכית ולטובת המדינה. לא מתחרט"

מפכ"ל המשטרה שכהונתו לא תוארך אומר את הדברים על רקע חילוקי דעות משמעותיים בינו ובין השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. ההערכות הן כי כניסת מפכ"ל חדש לא תשפיע על חקירות נתניהו. בליכוד תמיכה בהחלטת ארדן. מקורבים לשר מעריכים כי הוא מעוניין למנות את ניצב יורם הלוי לתפקיד המפכ"ל
מערכת כאן חדשות
13 בספטמבר 2018
21:05

מפכ״ל המשטרה, רוני אלשיך, אומר הערב (חמישי) למקורביו: "הייתי נאמן לדרכי הערכית, לחוק ולטובת המדינה. רק לאור ערכים אלו פעלתי, ואני לא מתחרט על כך״. הדברים נאמרו בעקבות החלטת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן שלא להאריך את כהונתו של אלשיך בשנה נוספות.


ארדן סיפר היום בסיבת עיתונאים שכינס כי בינו ובין אלשיך היו חילוקי דעות משמעותיים וזו הייתה לדבריו הסיבה העיקרית להחלטתו שלא להאריך את כהונת המפכ״ל. בתוך כך אמרו הערב מקורבים לארדן  כי הוא מעוניין למנות את ניצב יורם הלוי לתקיד המפכ"ל.


שרים וחברי כנסת בליכוד תומכים במהלך של השר ארדן. בכיר בליכוד אמר היום כי אם ארדן היה מחליט להאריך את כהונת אלשיך הוא היה נעלם מרשימת הליכוד כלשונו  או נאלץ להסתפק בסוף העשיריה השנייה. על אף שכהונת אלשיך לא תוארך, הוא משאיר אחריו שולחן נקי עם סיכומי חקירה והמלצות בתיקים 4000 ו-2000, וההערכות הן כי כניסת מפכ"ל חדש לא צפויה להשפיע על חקירות ראש ממשלה נתניהו.


השר ארדן אמר לחדשות הערב בכאן 11  כי כהונת המפכ"ל הבא תהיה קצובה מראש לזמן שלא ישתנה. "אני מאמין שזה לא נכון להביא לממשלה דיון בהארכת כהונה, בטח כשמדובר בשומרי סף. כהונה צריכה להיקצב. רוב המפכ"לים לא שירתו 3 שנים. אין כלל בנושא הזה. החריג הוא שמאריכים כהונה". הוא ציין כי שלושת המועמדים שהציג היום לתפקיד - ראויים וכל אחד מהם מביא עמו ניסיון של עשרות שנים. לשאלה האם קיבל תגובות מתוך מפלגתו, הליכוד, על ההחלטה, השיב בשלילה וצין כי בהקשר הזה הוא אינו לא מתייחס לתגובות פוליטיות.

בתוך כך הודיע הערב מפכ"ל המשטרה לסגל הפיקוד הבכיר כי החליט שלא לקדם את סבב המינויים הנוכחי לדרגת ניצבי משנה ולהשאיר את הדבר לבא אחריו שייבחר לתפקיד. לדבריו ההחלטה תאפשר לקבל החלטות נכונות יותר מתוך ראייה כוללת למרות העיכוב הצפוי. בהודעתו כותב אלשיך כי מכיוון שאינו ממשיך בתפקיד, צפויים קידומים רבים ובהם של נצבים ותנ"צים נוספים מה שירחיב את סבב הנצ"מים.

אלשיך הודיע על החלטתו לאחר הפרסום בכאן חדשות ולפיו השר ארדן בחר להודיע היום שלא להאריך את כהונתו בשנה משום שרצה למנוע מאלשיך לנהל את הדיון השיבוצים לקצינים בכירים שנועד לשבוע הבא. לבסוף החליט ארדן לאשר לאלשיך לקיים את הדיון אך השאיר זאת לשיקול דעתו.

מועמדי ארדן לתפקיד המפכ"ל

השר ארדן, הודיע הערב כי מועמדיו לתפקיד מפכ"ל המשטרה הבא הם הנציבים יורם הלוי ודוד ביתן וניצב בדימוס ומנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, משה (צ'יקו) אדרי. במסיבת עיתונאים שכינס במשרדו אמר ארדן כי למרות התנגדויות רבות שהיו לכך, הוא אינו מתחרט על שמינה את אלשיך לתפקיד. עם זאת ציין כי היו לו חילוקי דעות והבדלי גישות בסוגיות שונות ומהותיות עם המפכ"ל.

"מתוך בגרות, אחריות וראיית טובת הארגון נמנעתי כמיטב יכולתי, וספגתי על כך ביקורת הרבה פעמים, מלתת ביטוי פומבי למחלוקות ביני לבין אלשיך", אמר ארדן. "הארכת מינוי אינה דבר מובן מאליו ומעולם לא הייתה. הארכת כהונה היא ההחלטה החריגה.

בהכנת הכתבה השתתפו: רום ליאור, תמר אלמוג, אורלי אלקלעי ומיכאל שמש