ג'ארד קושנר
צילום: אי-פי

ג'ארד קושנר: צעדי הענישה נגד הפלסטינים לא יפגעו בסיכוי לשלום

האחראי מטעם טראמפ על המשא ומתן ישראלי-פלסטיני אמר ל"ניו יורק טיימס" כי ארה"ב לא מפחדת לעשות את הדבר הנכון. לדבריו, "אנשים סוגדים למציאות כוזבת שאותה צריכים לשנות". הוא הדגיש כי ניתן לגשר על המשבר בין וושינגטון לרמאללה
מערכת כאן חדשות
14 בספטמבר 2018
08:18

חתנו של הנשיא האמריקני ומי שאחראי מטעמו על המשא ומתן הישראלי-פלסטיני, ג'ארד קושנר, אמר הלילה (שישי) שצעדי הענישה שנקט טראמפ נגד הפלסטינים לא יפגעו בסיכויים להשגת הסדר. בריאיון ל"ניו יורק טיימס" הוסיף כי "בממשל האמריקני לא מפחדים לעשות את הדבר הנכון".

"יותר מדי אנשים סוגדים למציאות כוזבת שאני חושב שצריך לשנות", אמר קושנר. "כל מה שאנחנו עושים זה להתמודד עם דברים כפי שאנחנו רואים אותם. אני חושב, שכך יש לך סיכוי גבוה יותר להשיג שלום אמיתי".

הוא ציין עוד כי הציוץ האמריקני בסיוע לפלסטינים הגיע לאחר שמנהיגי הרשות השמיצו את ממשל טראמפ. "לאיש אין זכות מוקנית לסיוע החוץ של אמריקה", אמר קושנר. הוא הוסיף שהכסף אמור לשמש לאינטרסים לאומיים וסיוע לנזקקים, אך לא נבנתה שום תכנית להפוך את הפלסטינים להיות תלויים בעצמם מבחינה כלכלית.

קושנר ציין כי הוא מאמין שניתן לאחות את השבר בין וושינגטון לרמאללה. לדבריו, "בכל משא ומתן שהייתי בו אי פעם, התשובה היא תמיד 'לא' עד שמגיעים ל'כן'". זאת בעקבות הצהרותיהם של בכירים פלסטינים כי לעולם לא ישתפו פעולה עם הנשיא טראמפ.

אתמול התייחס שליחו של טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, לנושא תכנית השלום האמריקנית וצייץ בחשבון הטוויטר שלו בשלוש שפות: "חכו עד שתוכנית השלום תוצג וכאשר היא תפורסם תקראו אותה מתחילה ועד סופה ותשפטו אותה בצורה אובייקטיבית".

מוקדם יותר השבוע הגיבו ברשות הפלסטינית בזעם בעל הודעת ממשל טראמפ כי הנציגות הפלסטינית בוושינגטון תיסגר, ומאיימים כעת להפסיק גם את שיתופי הפעולה הביטחוניים עם ארה"ב. בנוסף הם בוחנים אפשרות לקמת נציגות קונסולרית באחת משגרירויות מדינות ערב בוושינגטון.