אסתר חיות ונשיאת הסנאט האיטלקי
צילום: דוברות בתי המשפט

נשיאת ביהמ"ש העליון: "הערובה לכך שנוכל למלא את תפקידנו היא עצמאות שיפוטית"

השופטת אסתר חיות נאמה מול הסנאט האיטלקי ועסקה בחוקי הגזע שנחקקו במדינה לפני 80 שנה. חיות אמרה שהמשפט והצדק נועדו לעשות טוב אך, בעבר קידמו בעזרתם תפיסות עולם אפלות. היא הדגישה: העולם הבין את החשיבות בהגנה על זכויות האדם
אמוץ שפירא
14 בספטמבר 2018
12:30

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות נאמה היום (שישי) בפני הסנאט האיטלקי והדגישה את החשיבות של העצמאות השיפוטית. בנאום שעסק בחוקי הגזע שנחקקו באיטליה הפאשיסטית לפני 80 שנה, היא אמרה כי באמצעות החוק והמשפט נועדו לשמש לעשיית טוב וצדק, אבל בעבר קודמו באמצעותם תפיסות עולם גזעניות ואפלות. 

חיות הסבירה בנאומה כי "אנו בני הדורות הבאים, מחויבים לא רק לשמר את הזיכרון של התקופה האפלה הזו בתולדות האנושות. אלא גם לתרום להקמת חברה טובה שומרת חוק וצודקת, תוך הגנה על ערכי יסוד דמוקרטיים המכבדים כל אדם באשר הוא אדם. הערובה לכך שאנו אנשי המשפט נוכל למלא את תפקידנו היא העצמאות השיפוטית. עצמאות זו היא אבן היסוד בבניינה של כל רשות שופטת במדינה דמוקרטית".  

לדבריה אחת התובנות שהפיק העולם כולו בעקבות מלחמת העולם השנייה, היא עד כמה חשובה ההגנה על זכויות האדם, כבודו וחירותו. בהקשר זה היא ציינה את החוקה החדשה שחוקקה איטליה ב-1948, מגילת העצמאות של ישראל וחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, הקובעים את החובה לשמור על כבודו של כל אדם.

בנוסף לכך, חיות, בת לניצולי שואה, אמרה כי אין בחלוף השנים כדי להמעיט מחשיבות הצורך לזכור ולהזכיר את אירועי השואה. לטענתה, ככל שחולפות השנים וניצולי השואה החיים מתמעטים גוברת החובה המוטלת לשמר את הזיכרון, כדי להפיק את הלקחים הנדרשים שזוועות כאלה לא יתרחשו שוב.