הבית בווילימנגטון שבו נהרגו אם ותינוקה
צילום: אי-פי

קורבנות פלורנס: חמישה בני אדם נהרגו מנזקי הסופה

ההוריקן, שכעת מוגדר "סופה טרופית", הביא למותם של אם ותינוקה לאחר שעץ נפל על ביתם. חזאים מזהירים: כמות המשקעים צפויה לעלות ולהביא להצפות כבדות. כ-900,000 בתים ועסקים נותקו מחשמל בחוף המזרחי. הנשיא טראמפ יבקר בשבוע הבא באזורים שנפגעו
יותם רוזנוולד וסוכנויות הידיעות
15 בספטמבר 2018
07:50

הסופה הטרופית "פלורנס" שפגעה בחופי ארצות הברית אמש (שישי), גבתה חמישה קורבנות, בהם אם ותינוקה שנהרגו לאחר שעץ התמוטט על ביתם בעיר ווילימנגטון שבקרוליינה הצפונית. אבי המשפחה נפצע. רוחות עזות גבו את חייו של אדם נוסף, בן 77 ממחוז לנוור, שהופל ארצה ומת כשיצא להשגיח על כלבי הציד שלו. אדם רביעי התחשמל למוות בזמן שניסה לחבר כבל מאריך בגשם השוטף. 

מאות חולצו עד כה באזורים שניזוקו והוצפו בקרוליינה הצפונית, ויותר מ-100 בני אדם עדיין ממתינים למחלצים. כ-900,000 בתים ועסקים במדינות החוף המזרחי נותקו מחשמל, ובכמה ערים ירדו יותר מ-60 סנטימטרים של גשם. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צפוי לבקר בשבוע הבא באזורים שנפגעו. מושל קרוליינה הצפונית, רוי קופר, הזהיר כי הסופה הקטלנית "עלולה למחוק קהילות שלמות", והבהיר כי סיומה עדיין רחוק.

הסופה אמנם נחלשה ומוגדרת כעת כסופה טרופית ולא כהוריקן - אך חזאים מזהירים כי "כמות משקעים קטסטרופלית" של מטר אחד, שתרד בתחילת השבוע הבא בכמה מקומות בקרוליינה, עלולה להביא להצפות ולשיטפונות כבדים. על פי הערכות, בימים הקרובים תרד בקרוליינה הצפונית כמות גשם שיורדת בדרך כלל בשמונה חודשים. בנוסף, ישנו חשש לזיהום מאגרי מי השתייה בשל העלייה של מפלס מי הים. 

החשש העיקרי של הרשויות הוא מפני האפשרות שמספר הקורבנות ימשיך לעלות בימים הקרובים, ככל שהסופה הטרופית תתקדם מערבה. על אף הוראות הפינוי, חלק מהתושבים החליטו להישאר בבתיהם. בעל מסעדה שראה גלים בגובה שלושה מטרים מתנפצים סמוך לביתו, התחרט על כך שלא התפנה: "אני מרגיש כמו האדם הכי מטומטם בעולם".

(צילום: אי-פי)(צילום: אי-פי)(צילום: אי-פי)(צילום: אי-פי)(צילום: אי-פי)(צילום: אי-פי)

אתמול חולצו 200 תושבים לאחר שנלכדו על גגות בתים וכלי רכב. בתי ספר ועסקים נסגרו, ויותר מ-1,500 טיסות בוטלו. ההוריקן מוגדר כסופה ברמת סכנה 1, אך לפי ההערכות עדיין מדובר בסופה מסוכנת בשל גודלה והתקדמותה האיטית. 

לפני יומיים החלו תושבי האזור להתפנות מבתיהם מחשש להצפות. טראמפ קרא לתושבים: "אל תעמדו בדרכה של הסופה, ואל תשחקו משחקים. זו סופה גדולה, אולי מהגדולות שנראו אי פעם".

משרד החוץ הישראלי פרסם אזהרה לישראלים השוהים בדרום מזרח ארצות הברית: ״יש לעקוב אחר הנחיות מרכז ההוריקן הלאומי של ארצות הברית בדבר מסלול התנועה של הוריקן פלורנס, ולהישמע להוראות הרשויות המוסמכות במקום".