נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

ארה"ב מקפיאה העברת 10 מיליון דולרים לארגוני דו-קיום

ג'ייסון גרינבלט אישר בטוויטר את הפרסום ב"ניו יורק טיימס", שלפיו הממשל האמריקני יפסיק לסייע כלכלית לארגוני "People to People", הפועלים לחיזוק הקשרים בין ישראלים לפלסטינים. לדברי שליח טראמפ למזרח התיכון, כל עוד הרשות מגנה את תוכנית השלום שכלל לא ראתה - צעדים אלה יהיו "חסרי משמעות"
גילי כהן
15 בספטמבר 2018
09:24

שליח טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, אישר הלילה (שבת) את הפרסום בעיתון "ניו יורק טיימס", שלפיו הממשל האמריקני מקפיא שוב כספי סיוע לפלסטינים. ארצות הברית עוצרת את העברתם של כעשרה מיליון דולרים שאושרו על ידי הקונגרס והיו מיועדים לארגוני "People to People", הפועלים למען דו-קיום ומטפחים קשרים בין ילדים פלסטינים לישראלים. 

בציוץ בטוויטר טען גרינבלט כי האשם מוטל על הרשות הפלסטינית. לדבריו, תכנית שכאלה יהיו "חסרות משמעות" כל עוד הרשות תמשיך לגנות תכנית שלא ראו ולסרב לעסוק בה. 


השבוע הודיע משרד החוץ האמריקני כי נציגות אש"ף בוושינגטון תיסגר. בהצהרה שפרסם המשרד, נטען כי סגירת הנציגות נובעת ממהלכי הפלסטינים נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג, וכן מדחיית ההנהגה את התוכנית האמריקנית וסירובה לנהל משא ומתן.

"התרנו למשרד לפעול כל עוד הוא פעל לקידום השלום בין ישראל לפלסטינים, אולם הארגון לא הראה שום התקדמות לעבר משא ומתן משמעותי, להיפך. הממשל ממשיך להאמין כי שיחות ישירות הן הדרך היחידה להתקדם. לא חדלנו ממאמצינו להשיג שלום יציב במזרח התיכון", נכתב בהודעה האמריקנית.

לפני כשבועיים הודיע המשרד כי ארצות הברית מפסיקה לסייע כלכלית לאונר"א - סוכנות הסעד והתעסוקה לפליטים הפלסטינים של האו"ם. זאת כחלק מההכנה לתכנית שלום ישראלית-פלסטינית. כמו כן, דווח כי הממשל האמריקני צפוי לפרסם דוח שלפיו מספר הפליטים הפלסטינים עומד על כחצי מיליון, בעוד באונר"א טוענים כי מדובר ביותר מחמישה מיליון פליטים.

עוד דווח כי הממשל ישלול את הגדרת סוכנות האו"ם לפליטים, שלפיה מעמד הפליט מועבר בירושה מדור לדור. עוד דווח כי ארצות הברית תעצור את מימון הארגון בגדה המערבית ותבקש מישראל לשקול מחדש את חופש הפעולה של אונר"א שם.

שבועיים לפני כן, הודיעו האמריקנים כי הוחלט לחתוך למעלה מ-200 מיליון דולרים מכספי הסיוע לפלסטינים. בהודעה צוין שלטון חמאס בעזה כסיבה לקיצוץ בכספים הממנים תוכניות ברצועה, כמו גם בגדה המערבית. "ההחלטה התחשבה באתגרים בפניהם ניצבת הקהילה הבינלאומית בבואה להעניק סיוע לעזה, היכן ששלטון חמאס מסכן את חיי האזרחים ומדרדר עוד יותר את המצב ההומניטרי והכלכלי", נכתב בהודעה קצרה שנמסרה לקונגרס האמריקני.

בתחילת השנה התייחס הנשיא האמריקני ליחסי ארצות הברית והרשות הפלסטינית, והבהיר: "לא נעביר לפלסטינים כספים עד שישובו לשולחן המשא ומתן". בפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוסיף טראמפ כי "הכסף נמצא על השולחן, נראה מה הפלסטינים יעשו. אנחנו העברנו להם מאות מיליוני דולרים, אך הם העליבו אותנו כשלא קיבלו את סגן הנשיא מייק פנס".