טראמפ ופוטין
צילום: אי-פי

דיווח: ארה"ב לחצה על רוסיה - והמערכה באידליב תידחה

לפי העיתון "א־שרק אל־אווסט", מדובר בדחייה של כמה שבועות במטרה לתת לטורקיה הזדמנות לפרק בעצמה את "ג'בהת א־נוסרה". פוטין וארדואן ייפגשו ביום שני בסוצ'י וידונו בהתפתחויות
ערן זינגר
15 בספטמבר 2018
13:35

המערכה על מחוז אידליב, מעוז המורדים האחרון בסוריה, תידחה בכמה שבועות - כך מדווח הבוקר (שבת) העיתון א-שרק אל-אווסט, היוצא לאור בלונדון. לפי העיתון, הדחייה נועדה להעניק לטורקיה הזדמנות לפרק בעצמה את ארגון ג'בהת א-נוסרה. על פי הדיווח, לחץ מכיוון הממשל בוושינגטון על רוסיה הוא זה שהביא להסכמה. כעת תפעל אנקרה לבודד את ארגון הטרור המזוהה עם אל קאעדה משאר ארגוני המורדים הפועלים באידליב.

בימים האחרונים תיגבר הצבא הטורקי את כוחותיו באזור הגבול עם סוריה. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, צפוי להפגש מחרתיים בסוצ'י עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, על מנת לדון בהתפתחויות. 

אתמול אמר פוטין כי הוא מודאג בנוגע לפעילות הטרוריסטית באידליב. כמו כן, הנשיא דן במצב באזור עם מועצת הביטחון של האו"ם. שר החוץ הטורקי אמר כי הוא עובד על השגת הפסקת אש באידליב, והדגיש כי הוא מוכן לשיתוף פעולה במלחמה בקבוצות טרוריסטים באזור. 

בתחילת השבוע דווח בעיתון וול סטריט ג'ורנל מפי גורמים אמריקנים, כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אישר שימוש בגז כלור באידליב על אף האזהרות החוזרות ונשנות שלא יעשה זאת. מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח כי בתוך פחות מ-72 שעות עשו מטוסי חיל האוויר הסורי והרוסי כ-240 תקיפות בפרבר הדרומי של אידליב ובפרבר הצפוני של חמה. מסוקים של חיל האוויר הסורי השליכו יותר מ-120 חביות נפץ. כמו כן, שיגרו כוחות של אסד יותר מ-800 פגזים וטילים לעבר מעוזי המורדים באזורים האלה.

לפני כשבועיים הזהיר הבית הלבן את אסד כי ארצות הברית ובעלות בריתה "יגיבו בהתאם" אם הוא ישתמש בנשק כימי נגד המורדים באידליב. "ארצות הברית בוחנת מקרוב את המצב באידליב, היכן שמיליוני אזרחים חפים מפשע נמצאים בסכנה ממתקפה של משטר אסד, שמגובה ברוסיה ובאיראן", הזהיר הממשל האמריקני.