שר החוץ האיראני ומנהיגי אירופה
צילום: אי-פי

אירופה בוחנת: השקת מנגנון פיננסי שיאפשר סחר עם איראן

לפי דיווח ב-Financial Times, צרפת, גרמניה ובריטניה עובדות מול בכירים באיחוד האירופי, במטרה להשיק את המנגנון הפיננסי לקראת נובמבר, אז ייכנסו לתוקפם עיצומים נוספים נגד איראן, וכך להשאיר את הסכם הגרעין בחיים
יותם רוזנוולד
15 בספטמבר 2018
16:13

מדינות אירופה דנות באפשרות להשיק ערוץ תשלומים, שיאפשר לחברות אירופאיות לסחור עם איראן, כחלק ממאמץ להשאיר את הסכם הגרעין בחיים ולהתנגד לסנקציות האמריקניות. כך דווח אתמול (שישי) במגזין Financial Times.

לפי הדיווח, צרפת, גרמניה ובריטניה עובדות מול בכירים באיחוד האירופי, במטרה להשיק את המנגנון הפיננסי לקראת נובמבר, אז ייכנסו לתוקפם עיצומים נוספים, שיבקשו להגביל את ייצוא הנפט האיראני ואת הפעילות של הבנק המרכזי של המדינה.

לפני כשבועיים הידרדר הריאל האיראני לשפל חדש מול הדולר, בעקבות חידוש הסנקציות האמריקניות על טהראן והמצב הכלכלי הקשה במדינה. המטבע סבל מתנודות רבות בחודשים האחרונים בשל הכלכלה החלשה במדינה השיעית, קשיי הבנקים המקומיים והדרישה הגבוהה לדולרים בקרב האיראנים, החוששים שפרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין תביא לצמצום ייצוא הנפט במדינה, לצד מוצרים אחרים.

שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, הצהירה בתחילת השבוע בריאיון לרשת "פוקס ניוז" האמריקנית כי ארצה "מתחילה לאבד סבלנות" כלפי איראן. "הם מרגישים חלשים. אנחנו חונקים אותם עד לנקודה שבה הם יהיו חייבים לתת את הדעת על הטילים הבליסטיים שלהם ועל התמיכה שלהם בטרור", הסבירה היילי. היא התייחסה גם למחאה העממית באיראן, ואמרה: "אנחנו מתמקדים כעת בעם האיראני. הם מחו, הם השמיעו קול, הם אמרו שהם רוצים חיים טובים יותר – אך בסופו של יום, אנחנו לא יכולים להרשות שלאיראן יהיו תוכניות גרעין".

יו"ר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, עלי אכבר סלאחי, אמר השבוע כי הוא מקווה שהסכם הגרעין בין איראן והמעצמות יוותר על כנו - אך הזהיר כי אם זה לא יקרה, תכנית הגרעין תהיה "במצב הכי חזק שהיא אי פעם הייתה בו". בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי, הוא גם השמיע איום מרומז לישראל מפני "השלכות קשות" למי שינסה לפגוע שוב במדעני גרעין איראנים, לאחר שבעבר יוחסו פגיעות כאלה לישראל.