עריקאת
צילום: אי-פי

בכיר הרשות עריקאת: ארה"ב לעולם לא תציג תכנית שלום בין ישראל לפלסטינים

לדבריו, העולם כולו דוחה את הרעיונות של האמריקנים, שמחסלים כל סיכוי להגיע להסכם שלום במזרח התיכון. "הפתרון היחיד - הקמת מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים"
נמרוד ליכטנשטיין
15 בספטמבר 2018
19:07
עודכן ב 21:36

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת, מעריך כי הממשל האמריקני לא יציג לעולם תכנית שלום בין ישראל לפלסטינים. עריקאת אמר לסוכנות הידיעות רויטרס היום (שבת) כי ארצות הברית תומכת בעמדת ישראל בכל נושאי הליבה, ובכלל זה ירושלים והפליטים, וסותמת את הגולל לכל סיכוי לשלום במזרח התיכון.

"אני לא חושב שהם אי פעם יציגו תכנית, מפני שכל העולם דוחה אותה", אמר עריקאת. "כל העולם דוחה את הרעיונות שלהם. הם כבר מיישמים את תכניתם על ידי שינוי התנאים שסופקו לתהליך השלום בין הפלסטינים לישראלים וזה לא בר ביצוע". הוא הוסיף כי "הפתרון היחיד הוא הקמת מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים בקווי 1967, ולפתור נושאים לסטטוס קבוע כמו (שיבת) הפליטים על בסיס החלטה 194".

בראיון לסקיי ניוז בערבית אמר עריקאת כי הממשל עד כה ביצע 70% מ"עסקת המאה" בכך שהכיר בירושלים בירת ישראל, העביר אליה את השגרירות האמריקנית וקיצץ בסיוע לסוכנות אונר"א. עוד אמר כי עם שובו מהאו"ם יכנס יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן את המועצה המרכזית של אש"ף בחודש הבא. זאת, על מנת להתחיל ביישום החלטותיה והחלטות המועצה הלאומית הפלסטינית של אש"ף להגדיר מחדש את הקשרים הביטחוניים, המדיניים והכלכליים עם ישראל, לרבות השעיית ההכרה בישראל עד שתכיר בעם הפלסטיני.

הביקורת של עריקאת כלפי הממשל האמריקני נאמרה על רקע המתיחות הגוברת בין וושינגטון לרמאללה. הלילה אישר השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, את הפרסום בעיתון "ניו יורק טיימס" שלפיו ארצות הברית עוצרת את העברתם של כעשרה מיליון דולרים שאושרו על ידי הקונגרס והיו מיועדים לארגוני "People to People", הפועלים למען דו-קיום ומטפחים קשרים בין ילדים פלסטינים לישראלים.  בציוץ בטוויטר טען גרינבלט כי האשם מוטל על הרשות הפלסטינית. לדבריו, תכנית שכאלה יהיו "חסרות משמעות" כל עוד הרשות תמשיך לגנות תכנית שלא ראו ולסרב לעסוק בה. 

השבוע הודיע משרד החוץ האמריקני כי נציגות אש"ף בוושינגטון תיסגר. בהצהרה שפרסם המשרד, נטען כי סגירת הנציגות נובעת ממהלכי הפלסטינים נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג, וכן מדחיית ההנהגה את התוכנית האמריקנית וסירובה לנהל משא ומתן. לפני כשבועיים הודיע המשרד כי ארצות הברית מפסיקה לסייע כלכלית לאונר"א - סוכנות הסעד והתעסוקה לפליטים הפלסטינים של האו"ם, כחלק מההכנה לתכנית שלום ישראלית-פלסטינית. 

שבועיים לפני כן הודיעה ארצות הברית על קיצוץ יותר מ-200 מיליון דולרים מכספי הסיוע לפלסטינים. בהודעה הוזכר שלטון חמאס בעזה כסיבה לקיצוץ בכספים הממנים תוכניות ברצועה, כמו גם בגדה המערבית. "ההחלטה התחשבה באתגרים בפניהם ניצבת הקהילה הבינלאומית בבואה להעניק סיוע לעזה, היכן ששלטון חמאס מסכן את חיי האזרחים ומדרדר עוד יותר את המצב ההומניטרי והכלכלי", נכתב בהודעה קצרה שנמסרה לקונגרס האמריקני.