גלעד ארדן
צילום: רועי אלימה, פלאש 90

ארדן: "כל מפכ"ל שבתקופתו ייחקרו פוליטיקאים יזכה להארכת כהונה?"

השר לביטחון הפנים התייחס בכאן רשת ב' לבחירת המפכ"ל הבא והדגיש: שרים המוערבים בפלילים לא יהיו מעורבים בבחירתו. המפכ"ל לשעבר משה קראדי טען כי יש להאריך את משך הכהונה ולקבע אותה בחוק. לדבריו, הוא היה מאריך את כהונתו של אלשיך
קלמן-ליברמן
16 בספטמבר 2018
10:25

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס הבוקר (ראשון) לאי הארכת כהונתו של הרמטכ"ל רוני אלשיך. בריאיון לתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' הוא הסביר כי אין קשר בין ההחלטה לבית חקירות ראש הממשלה, ותהה: "האם זה אומר שכל מפכ"ל שבתקופתו יהיו חקירות של פוליטיקאים צריך לקבל אוטומטית הארכות כהונה?".

האזינו לריאיון המלא עם גלעד ארדן: 

"קיבלתי את ההחלטה במכלול השיקולים שלי. אני חושב שאלשיך עשה דברים טובים. עכשיו אפשר גם לחזור למצב הדברים הרגיל במשטרה, למנות ניצב רגיל מתוך הארגון", הדגיש ארדן. "לפני כשלוש שנים אמון הציבור כל כך נפגע והיה צריך להביא מישהו חיצוני".

הוא התייחס לבחירת המפכ"ל הבא ומעורבותם של השרים החשודים בפלילים בבחירתו ואמר: "כבר קיבלתי הנחייה לא לדבר ולא להתייעץ עם אף שר בממשלה שחשוד בפלילים. הם כנראה יהיו גם מנועים מלהצביע. בדרך כלל שרים מחילים על עצמם את הנוהל הזה לבד".

ארדן פירט על מועמדותו של ניצב צ'יקו אדרי, שקיבל הערה פיקודית על התנהלותו במצעד הגאווה בירושלים בו נרצחה שירה בנקי. לדבריו, "המקרה של שירי בנקי היה קשה אבל צריך לבדוק ולברר מה המשמעות שלו. ההערה הפיקודית צריכה להישקל, אבל אם מישהו ב-30 ומשהו שנות פעילות יש לו הערה פיקודית, לא חשבתי שזה אמור לפסול אותו. כמו שבאוגדת עזה נחטף גלעד שליט, זה לא פוסל את אביב כוכבי לתפקיד הרמטכ"ל.

המפכ"ל לשעבר משה קראדי הגיב בכאן רשת ב' לאי הארכת הכהונה ואמר כי יש צורך לקבוע בחוק את משך כהונת המפכ"ל. "אני חושב ששלוש שנים זה זמן לא מספיק ארוך לתפקיד. צריך מספר שנים כדי לבצע תהליכים ורפורמות. אני חושב שהייתי מאריך לאלשיך את הכהונה. העובדה שלאלשיך היה חוט שדרה והוא פעל כפי שראה לנכון, כנראה לא עמדה לזכותו", אמר קראדי בכאן רשת ב'.

האזינו לריאיון המלא עם משה קראדי: 

בנוסף לכך, יועץ התקשורת לשעבר של ארדן נועם סלע, התייחס גם הוא לנושא בכאן רשת ב'. לדבריו, "אני לא חושב שיש נקודה ספציפית שבה אפשר להגיד שבגללה לא הוארכה כהונת אלשיך. בריאיון שלו ל'עובדה' הוא יכל לדבר גם על דברים אחרים בנוסף לחקירות. כנראה שזה נעשה כהחלטה גורפת של יועצים מתוך המשטרה".

"היו לא מעט מתחים ומחלוקות ביניהם, אבל החלטנו לא לפוצץ כל דבר, הייתה לנו אסטרטגיה. כשאתה מחלק את ישראל למחנות פוליטיים, בסוף בא מפכ"ל שעושה ריאיון אחרי ריאיון ומציג את עצמו כמי שבקיא בחקירות, ויוצר מצג כאילו כל מה שהמשטרה עושה זה לחקור את ראש הממשלה, יש לזה השלכות על אמון הציבור במשטרה", הוסיף סלע.

האזינו לריאיון המלא עם נועם סלע: