רה"מ בנימין נתניהו
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

נתניהו: שוקל להוריד את אחוז החסימה בחצי אחוז

ראש הממשלה אמר לראשי הקואליציה כי הוא מעלה את האפשרות, אך יבצע את המהלך רק "בהסכמה של כולם". בנט, דרעי וליצמן כבר הודיעו כי יתנגדו
מיכאל שמש
16 בספטמבר 2018
14:27

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע היום (ראשון) כי הוא שוקל להוריד בחצי אחוז את אחוז החסימה. בישיבה השבועית של ראשי הקואליציה, בישר נתניהו כי הוא "מעלה את האפשרות" בנושא.

נתניהו הדגיש כי המהלך ייצא לפועל רק אם יקבל את הסכמת השותפות הקואליציוניות. "זה חייב להיות בהסכמה של כולם. בלי הסכמה כזאת לא נתקדם בנושא", הבהיר ראש הממשלה. ראשי הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה - נפתלי בנט, אריה דרעי ויעקב ליצמן – כבר הודיעו שהם מתנגדים ליוזמה.

בחודש מאי האחרון הצהיר השר יריב לוין מהליכוד בריאיון בכאן רשת ב' כי "נכון יהיה לתקן את אחוז החסימה ולהוריד אותו". הוא אמר אז לאסף ליברמן ולגאולה אבן-סער כי הרעיון לצמצם את מספר המפלגות היה נכון, אלא שהרכב המחנה הלאומי יוצר מצב שבו גדל הסיכון ששותפות פוטנציאליות עלולות שלא לעבור את אחוז החסימה. "זה יותר חשש שגם אם המחנה שלנו יקבל רוב גדול בבחירות, נמצא עצמנו במצב שאין לנו את הרוב הדרוש בכנסת. טוב להיות זהירים ומבחינתו זה עדיף".

לוין הוסיף כי קיימת בעיה קשה מאוד של משילות. "גם אם אתה מקבל 30 מנדטים אתה צריך להגיע להסכמות עם שורת מפלגות שכל אחת מהן יכולה בכל דבר ובכל עניין למנוע את העברתו. אם נצליח בכך זה יגביר את ביטחוננו ביכולתנו להרכיב ממשלה אחרי הבחירות הבאות, אבל השיקול העיקרי הוא פשוט: קיבלנו מנדט וצריך לממש אותו".  

עם זאת, השר מהליכוד הודהכי הוא אינו בטוח כלל שמהלך להורדת אחוז החסימה יצליח וזאת בשל התנגדות שותפות קואליציוניות. "אני לא בטוח אם הדבר הזה יתבצע. אנחנו זקוקים להסכמת השותפות שלנו ולא כולן מוכנות למהלך הזה". כשנשאל למי כוונתו השיב לוין: "צריך לשכנע את ש"ס, את ישראל ביתנו ואת כולנו ואני לא בטוח שבבית היהודי יסכימו למהלך הזה", אמר שר התיירות.