זירת הפיגוע בגוש עציון
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

דקות לפני הפיגוע בגוש עציון: אם המחבל הזהירה מפני בנה

לכאן חדשות נודע כי אמו של בן ה-17 מהכפר יטא, שדקר למוות הבוקר את ארי פולד בכניסה לקניון הרים, הגיעה למחסום מיתר ואמרה כי היא חוששת שבנה יבצע פיגוע. עם זאת, ציינה כי אינה יודעת היכן יעשה זאת. מוקדם יותר אמר אביו כי לא ידע דבר על כוונת בנו
כרמל דנגור ואוריה אלקיים
16 בספטמבר 2018
17:34

אמו של חליל יוסף עלי ג'ברין, המחבל שדקר למוות הבוקר (ראשון) את ארי פולד בגוש עציון, הגיעה דקות ספורות לפני הפיגוע למחסום מיתר שבדרום הר חברון, והזהירה כי היא חוששת שבנה עלול לבצע פיגוע - כך נודע לכאן חדשות. עם זאת, טענה האם כי אינה יודעת היכן הדבר יקרה.

המחבל, בן 17 תושב הכפר יטא שליד חברון, נורה בזירת הפיגוע. אביו אמר לכאן חדשות כי לא ידע דבר על הכוונה של בנו לבצע את המעשה, וכי הוא בעצמו התוודע לפיגוע מהדיווחים על כך ברשתות החברתיות. לדבריו, בית הספר של בנו בישר לו שהוא לא הגיע ללימודים היום.

"אני בכלל חשבתי שחטפו אותו, לא הבנתי איפה הוא נמצא", טען האב. "זה קרה כשהייתי במהלך עבודתי בישראל. לא ידענו על כך כלום, אני מכיר טוב את הבן שלי ולא עניין אותו שום דבר פוליטי, גם לא מה שקורה בהר הבית. הוא התעניין רק בלימודים".

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לפיגוע ושלח את תנחומיו למשפחת פולד ולתושבי הגוש. "לצערי הרב, על אף העבודה העילאית של כוחות הביטחון לסיכול הטרור, עלה בידי המרצח לבצע את הפיגוע הנתעב. אין לנו כיפת ברזל בפני הטרור, המאבק בו קשה וארוך אך מדינת ישראל לא תרתע ממנו. לא תהיה תקומה לטרור כמו ארי, שגילה גבורה אדירה ונלחם עד הרגע האחרון, גם אנחנו נרדוף את מבצעיו בכל דרך. יהי זכרו ברוך".

ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב כי "בכוחותיו האחרונים ארי נלחם בגבורה במחבל ומנע אסון כבד יותר. הוא היה אב נפלא לארבעה ילדים, שנאבק על האמת לטובת ההסברה הישראלית. יהי זכרו ברוך".

פעיל השמאל יריב אופנהיימר אמר הערב כי הפיגוע הבוקר "מזעזע לא רק ברמה הלאומית, אלא גם האישית". אופנהיימר סיפר בתכנית "כאן הערב" עם שרון עידן ויגאל גואטה בכאן רשת ב' כי פולד כי היה איש רוח, שידע להתדיין. "הוא התווכח עם המון אמונה וצדקת הדרך. אם ארי היה עולה מולי לשידור, היינו מתווכחים על האירוע היום. אני לא מצדיק מחבל שלקח חיים של אדם, אין לזה מחילה".


דובר חמאס עבד אל-לטיף אל-קאנוע בירך על הפיגוע בגוש עציון. "הדבר מאשר את זכותו של העם הפלסטיני להיאבק בכל דרך בכיבוש, ואת המשך אינתיפאדת אל-קודס", הוא מסר.

גם בג'יהאד האסלאמי בירכו על הפיגוע, ואמרו כי הוא מהווה "תגובה טבעית על מה שמבצע הטרור הציוני - תוקפנות ופשעים נגד בני עמנו והמקומות הקדושים לנו". בנוסף, הארגון שיבח את בני העם הפלסטיני בגדה המערבית, קרא ל"עימות כולל" ועודד לבצע עוד פיגועים נגד ישראלים.

פולד בן ה-45, אב לארבעה מההתנחלות אפרת, נדקר בגבו בפיגוע דקירה בכניסה לקניון הרים בצומת גוש עציון. הוא דלק אחר המחבל יחד עם אדם נוסף, והשניים ירו לעברו וניטרלו אותו. פולד איבד את הכרתו ופונה כשהוא מורדם ומונשם לבית החולים שערי צדק. לאחר מאמצי החייאה ממושכים, נקבע מותו. הלוויתו תתקיים הלילה בשעה 23:30 בבית העלמין בכפר עציון.