מדליקים נרות במקום הפיגוע בגוש עציון, הערב
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

הפיגוע בגוש עציון: המחבל עבר בידוק ביטחוני במחסום

מאבטח במרכז המסחרי בו אירע הפיגוע חשד בבן ה-16, אך לא מצא עליו דבר שכן סכינו הוסתרה בשירותים. במערכת הביטחון מעריכים כי הפיגוע אינו מבשר על גל פיגועים חדש
כתבי כאן חדשות
16 בספטמבר 2018
22:13

חקירת הפיגוע היום (ראשון) בגוש עציון שבו נרצח ארי פולד מעלה כי ‏מאבטח במרכז המסחרי בצומת עשה לפני הפיגוע בדיקה גופנית על המחבל, חליל ג'בארין, שנע במקום במשך כשעה, ועורר את חשדו, אולם הוא לא מצא עליו דבר. 

מעדויות המאבטחים ומצילומי אבטחה במתחם, עולה כי המחבל החביא לפני הפיגוע בתא שירותים את תיקו ובתוכו הסכין, ששימשה לרצח. גורמי ביטחון מעריכים כי המחבל, בן 16 מיטה, פעל לבד, אולם בודקים אם היו לו קשרים עם גורמים אחרים. דקות לפני הפיגוע בגוש עציון, הגיעה אמו של המחבל בן ה-16 למחסום מיתר והתריעה בפני המאבטחים על כוונת בנה.


בשב"כ מעריכים שהמחבל שתושאל בשב"כ, פעל לבדו, אך הוא יתוחקר באופן מעמיק יותר כאשר מצבו הרפואי ישתפר, כדי לבדוק אם מישהו סייע לו. כך או כך, במערכת הביטחון מעריכים כי הפיגוע אינו מבשר על גל פיגועים חדש.


כוחות הביטחון צפויים לפשוט על הכפר יטא כדי לאסוף מידע על המפגע. יותר ממאה אלף פלסטינים גרים בעיירה יטא, שלה אין שיוך ארגוני מובהק. מערכת הביטחון יודעת על מסחר באמצעי לחימה בעיירה, שהוציאה פיגועים משמעותיים בשנים האחרונות - בהם הפיגוע במרכז שרונה ורצח דפנה מאיר בעתניאל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב עם הוריו ואחיו של פולד. "חיבקתי אותם בשם כל עם ישראל בעת יגונם הנורא. אנו חיים בזכות גיבורים כמו ארי. נזכור אותו תמיד", צייץ נתניהו. יו״ר הכנסת, יולי  אדלשטיין, אמר: ״‫לפני שהובא הלילה למנוחות, הגעתי הערב לחבק את הוריו ואחיו של ארי פולד ז״ל. התרגשתי לשמוע את חברי ללימודים הרב יונה פולד, אבא של ארי, מדבר בעיניים נוצצות על בנו. כשפוגשים כזו משפחה נפלאה מבינים טוב יותר איך צומח כזה גיבור״.

בהכנת הידיעה השתתפו: משה שטיינמץ, כרמל דנגור, רועי שרון, דנה בן שמעו, גילי כהן וזאב קם